Golfové hole

Druhy golfových holí

taylormade-golfove-hole-sim2

Golfové hole – proč má být v golfovém bagu 14 holí?

Golf je sportovní disciplína, ve které mimořádně důležitou roli hrají pravidla a etiketa. Pravidla této hry jsou uveřejněná na stránkách Royal and Ancient Golf Club of St Andrews, zkráceně R&A. Je to jeden z nejstarších golfových klubů na světě, který sídlí ve Skotsku, přesněji v městě St Andrews v kraji Fife. Je považován za kolébku golfu. Vznikl v roce 1754 jako spolek golfistů ze St Andrews a v roce 1897 kodifikoval pravidla golfu.

st-andrews

Hráčova výstroj – jedno ze základních pravidel golfové hry

Aktualizace pravidel hry a veškeré interpretace provádí R&A ve spolupráci s USGA a po konzultaci s golfisty ze všech koutů světa. United States Golf Association je národní asociace golfových hřišť, klubů a objektů v USA a zároveň hlavní golfová organizace ve Spojených státech a Mexiku. Jedna z kapitol těchto pravidel je věnována ustanovením, která se týkají holí a míčků, čili všeho, co souvisí s povoleným vybavením na golfovém hřišti. Podle nich musí hráč používat pouze hole a míčky, které mají vlastnosti popsané v pravidlech. Na turnaji se v golfovém vaku může nacházet maximálně 14 holí. Golfovou hůl, jestliže se poškodí nebo ztratí, nelze nahradit jinou. Hole se od sebe liší délkou, hmotností, tvarem hlavy a sklonem líce, který ovlivňuje dráhu letu míčku. Všechny parametry holí, které mohou být použity při hře podle pravidel R&A, jsou popsány v příloze k těmto pravidlům. Příloha obsahuje rovněž seznamy holí, které splňují a nesplňují požadavky pravidel. Každý nový model golfové hole, který přichází na trh, musí projít určitou „certifikací“, aby se mohl objevit na seznamu povolených holí.

golfove-hole-taylormade

Čtrnáct holí v golfovém vaku – druhy a použití

Golfový bag pojme čtrnáct holí. To se na první pohled může zdát hodně, ale po bližší analýze zjistíme, že tomu tak vůbec není. Každá hůl slouží k zahrávání jiného úderu a odeslání míčku na jinou vzdálenost. Jaké hole by se měly nacházet ve vybavení golfového hráče? Existuje několik skupin holí. Dřeva (woody) jsou hole, kterými se zahrává míček na nejdelší vzdálenosti. Jsou nejlehčí, nejdelší, mají zvětšenou hlavu, jejich líc má nejmenší sklon. Během hry se obvykle používají dvě nebo tři hole typu dřevo. Nejlepší a pokročilí hráči odpalují těmito holemi míček na vzdálenost delší než 300 metrů. Základní a nejdelší holí v této skupině je driver. Používá se k zahrávání golfového míčku z odpaliště. Cílem odpalu je dostat míček na co nejdelší vzdálenost a zajistit si co nejlepší pozici pro další ránu. Další nejpočetnější skupinou holí jsou železa (irony). Těch může být v golfovém bagu až deset. Každá hůl ze skupiny želez se od ostatních trochu liší, především svou délkou. Rozdíl mezi nimi spočívá hlavně v tom, že míček odpálený se stejnou silou různými holemi letí na odlišnou vzdálenost. Čím je číslo hole nižší, tím dále míček letí. Delší hůl má menší úhel sklonu hlavy, a proto míček letí dále. Každá další hůl v pořadí by měla posílat míček přibližně o 10 metrů méně než hůl předchozí. Železy se zahrává na vzdálenost 100 – 200 metrů. Další hůl, která nesmí mezi zmíněnou čtrnáctkou chybět, je putter. Je to speciální hůl pro hru v jamkovišti, při které míček nelítá vzduchem, ale kutálí se po trávě. Tato hůl je považována za nejdůležitější v golfovém bagu. Je jediná, která se používá minimálně jednou u každé jamky. Poslední základní skupinou golfových holí jsou hole wedge. Svým vzhledem připomínají železa, ale mají větší sklon líce, a proto jsou skvělé k zahrávání míčku do výšky a na krátkou vzdálenost. Při ráně touto holí musíte pamatovat na to, že se zastaví hned po úderu. Hráči mají nejčastěji v bagu dvě hole tohoto typu, ačkoliv se stává, že někdo nosí i čtyři. Rozlišujeme tři základní druhy holí wedge: pitching wedge, která slouží k odehrávání míčků z vysoké trávy (roughu), sand wedge, která je určená ke hře z písku, a lob wedge, díky které se míček letí vysokým obloukem na krátkou vzdálenost. Kromě těchto základních holí, které v golfovém bagu nesmějí chybět, se musíme zmínit o stále více oblíbenějších holích hybrid, které jsou kombinací želez a dřev a používají se místo dlouhých želez k ranám na velkou vzdálenost.

titleist-tsi-hybridy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *