Golfové hole

Golfové hole Callaway – jak postupovat při vývěru nejlepších modelů?

Golfové hole Callaway – jak postupovat při vývěru nejlepších modelů?

Americká značka Callaway má v nabídce širokou škálu golfových holí určených pro hráče všech úrovní. Od začínajících golfistů a golfistek, přes zkušené hráče až po profesionály. Každý si může vybrat z několika modelů v každém ze segmentů. V tomto článku se pokusím ve zkratce porovnat jednotlivé skupiny produktů a popsat jejich plusy a minusy pro jednotlivé cílové skupiny. To proto, abych vám pomohl při výběru holí, které vám zpříjemní hru a díky nimž se zlepší vaše výsledky.

Irony Callaway – systematický výběr mezi třemi řadami golfových holí

V katalogu golfového vybavení značky Callaway jsou železa uspořádána ve třech skupinách / řadách:

  • železa Big Bertha poskytující vysokou míru odpouštění nepřesných ran určená pro golfisty pod názvem B21 a pro golfistky pod názvem REVA,
  • tři modely Mavrik z řady, která měla svou premiéru v roce 2020 a která je dnes základním modelem pro začínající a středně pokročilé golfisty,
  • nová řada Apex, která obsahuje až pět zcela nových modelů doporučovaných pro středně pokročilé až profesionální golfisty.
Golfové hole Callaway – jak postupovat při vývěru nejlepších modelů?
Golfové hole Callaway
Callaway Golfove hole

Callaway Big Bertha – hole Callaway poskytující vysokou míru odpouštění nepřesných ran

Pokud si dobře pamatuji, byla řada Big Bertha součástí řady holí Callaway. Začínala dřevy, která ve své době ovládla svět golfu, aby nedlouho poté vznikla první železa, a následně byla co každou druhou třetí sezónu updatována. S modelem B21 se rovněž počítá pro roky 2020 až 2022, jak lze usoudit z dosavadní politiky značky Callaway. Golfové hole této řady mají hlavy dole poměrně široké, což značně posouvá těžiště a začínajícím golfistům odpouští řadu chyb. Velký offset eliminuje slice – chybu ve švihu, která dokáže pokazit nejedno golfové kolo 😊

Díky takové konstrukci hlavy je Big Bertha ideální volbou pro chybující golfisty a golfistky mající problémy se slicem (podobnou, a dokonce vylepšenou anti-slice tendenci budou mít rovněž driver, dřeva a hybridy této řady Callaway).

Golfové hole Callaway Big Bertha ve verzi B21, která je určena pro golfistky, a ve verzi REVA určené pro golfistky. Na první pohled se liší minimálně barvou hlav (pro golfisty je určena tmavě modrá barva, pro golfistky světlejší odstín grafiky na holích). Z technického hlediska jsou hlavy pro golfistky samozřejmě trochu lehčí a mají větší lofty než hole určené pro golfisty.

Callaway Big Bertha – hole Callaway poskytující vysokou míru odpouštění nepřesných ran
Callaway Big Bertha – hole Callaway poskytující vysokou míru odpouštění nepřesných ran 1

Železa Mavrik – řada tří modelů golfových holí pro široký okruh hráčů

Značka Mavrik vstoupila na trh ještě před začátkem pandemie a hned vzbudila velmi velký zájem díky svým výsledkům a specifikacím. Tato řada golfových holí je rozdělena na tři modely: Mavrik MAX, Mavrik a Mavrik PRO. Stupňování, které jsem použil, je účelové a směřuje od želez Callaway poskytujících maximální míru odpouštění nepřesných ran (MAX) k holím pro amatérské a středně pokročilé golfisty, jejichž golfové dovednosti jsou už na stabilní úrovni. Bude to pro ně dobrá volba.

Mimořádně důležitou vlastností želez Mavrik je to, že se jedná o první z řady holí typu železo navržené s podporou umělé inteligence (konkrétně úderovou plochu s různou tloušťkou). Jedná se samozřejmě o určitý marketinkový trik, jehož cílem je přitáhnout pozornost golfistů a odlišit se od golfových holí jiných značek. Pravda je, že železa Callaway Mavrik se v segmentu „game improvement“ holí poskytujících vysokou míru odpouštění nepřesných ran, umísťují velmi vysoko.

Hlavy golfových holí Mavrik MAX mají trochu vyšší profil a širokou dolní část s posunutým těžištěm co nejdále od úderové plochy. Díky tomu je moment setrvačnosti a vysoká míra odpouštění nepřesných ran těchto hlav největší v celé řadě Mavrik. Ne vždy to však vyhovuje golfistům hledajícím kompaktnější hlavy, pro které bude nejlepším modelem určitě „obyčejný“ Mavrik. Zde, v kompaktnější sadě jsou nabízeny hole s velmi podobnými vlastnostmi, které možná jen poskytují menší míru odpouštění nepřesných ran, ale které dokážou korigovat nejméně vydařené rány na golfovém hřišti.

Poněkud menší hlavou, i když bych ji ještě nenazval profesionální, je Mavrik PRO. Zde je použit výrazně nižší profil hlav golfových holí a kratší úderová plocha hlavy hole. Při pohledu shora hole Mavrik PRO nevypadají jako „žiletky“ a poskytují dobrou míru odpouštění nepřesných ran. Klidně bych je doporučil golfistům se stabilizovanými dovednostmi, kteří už projevují zájem o profesionálnější golfové hole, ale stále ještě hledají podporu pro méně vydařené rány.

Je třeba doplnit, že řada Mavrik je identická pro golfisty i golfistky, liší se hmotností, délkami a samozřejmě výběrem shaftů, nabídka jiné barvy ani speciální řady pouze pro golfistky neobsahuje.

Železa Mavrik – řada tří modelů golfových holí pro široký okruh hráčů
Železa Mavrik – řada tří modelů golfových holí pro široký okruh hráčů
Železa Mavrik – řada tří modelů golfových holí pro široký okruh hráčů

Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích. Jak si vybrat nejlepší hůl?

Hole řady Apex vždy v segmentu „players irons“ zaujímaly vyšší příčky a vybírali si je golfisté s vysokými dovednostmi. Nejinak tomu je u řady, která měla svou premiéru v roce 2021. Nyní řadu Apex tvoří až pět modelů želez, mezi nimiž mohou golfisté nalézt železa jak s vysokou mírou odpouštění nepřesných ran, tak i skutečné žiletky.

Novinkou je řada Apex DCB. Jedná se o nový typ hlavy vyrobené z uhlíkové oceli, která zajišťuje velký moment setrvačnosti, a tedy i dobrou trajektorii a délku letu golfového míčku, pokud ho netrefíte přesně středem úderové plochy hlavy hole. To zajišťuje hluboký výřez v dolní části hlavy golfové hole, což optimalizuje rozložení hmotnosti a zajišťuje větší míru odpouštění nepřesných ran. DCB je skvělou volbou pro golfisty, kteří chtějí postoupit o úroveň výše, hrát holemi z měkké oceli a současně si užívat optimální vzdálenosti a podporu při hře.

Apex, základ řady želez, je na trhu a ve vacích řady golfistů už několik let. Hole z nerezové oceli s vyhloubením cavity back a poměrně silnými lofty jsou základem „players irons“ a vlajkovým modelem řady A.D.2021. Jsou navrženy tak, aby se líbily golfistům hledajícím klasičtější hlavy želez.

V pořadí další, jedná-li se o výběr profesionálnějších golfových holí Callaway, je řada Apex Pro. Jak se lze domyslet z názvu, tato řada je určena pro golfisty s většími dovednostmi. Hlavy želez Apex Pro jsou elegantní, štíhlé a mají trochu delší „ostří“ spojené s tenčí horní linkou. Jsou vhodné pro golfisty s jistou ránou, protože díky takto profilovaným železům umožňují jemnější rány a dokonalou kontrolu. Z technického hlediska mají hole Apex Pro trochu vyšší lofty (což je pochopitelné ve spojení s těžištěm umístěným blíže úderové plochy). Díky 90 gramům wolframu v struktuře hlav jsou hlavy stabilnější při zásahu golfového míčku špičkou – heel a toe. Poskytují tak minimální míru odpouštění. Tyto hole jsou doporučovány především golfistům, kteří vyžadují ve své hře maximální kontrolu a přesnost.

Dalším novým modelem v řadě je Apex TCB, hole které částečně nahradily řadu X Forged. Jejich unikátní konstrukce spočívá v tom, že ve střední části byla „přišroubována“ kovová vložka menší hmotnosti. Díky vložce je umožněno optimální rozložení těžiště podporující nižší trajektorii (u současných, na dnešní standardy poměrně „slabých“ loftů) a je zajištěna stabilita u mis-hitů mimo střed úderové plochy. Vložka je navíc spojena s kostrou hlavy golfové hole Callaway Apex TCB, a proto zajišťuje optimální a měkký cit při kontaktu s golfovým míčkem.

Klasické žiletky, i když jejich výběr není doporučován téměř 95 % golfistů na planetě, vždy vzbuzovaly nadšení svým vzhledem. Nejinak tomu je i v roce 2021, kdy řada Apex nabízí rovněž model golfových holí této konstrukce. Apex MB (muscle back) je žiletka s čistým profilem obohaceným o šroub. Slouží k regulaci švihové hmotnosti, aby současně neměla vliv na samotné těžiště hlavy (je umístěna přesně na místě těžiště každé z nich).

Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích. Jak si vybrat nejlepší hůl?
Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích. Jak si vybrat nejlepší hůl?-1
Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích
Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích
Apex – podstata golfových holí Callaway v až pěti verzích. Jak si vybrat nejlepší hůl?-2

Jaké hole vybrat pro naprosté začátečníky hledající značku Callaway?

Podobně jako v uplynulých sezónách je nabídka značky Callaway rozšířena o kompletní sady golfových holí. Vak obsahuje celou sadu holí pro začínající golfisty a golfistky. Jedná se o optimální výběr s ohledem na poměr kvalita/cena pro osoby, které za svou první sadu nechtějí zaplatit více než 4 tisíce polských zlotých. Sady Callaway Warbird (pro golfisty) a Callaway Solaire (pro golfistky) obsahují v kvalitním vaku sadu želez s vysokou mírou odpouštění nepřesných ran a k tomu všechny typy dřev a putter. Kompromisem je, že parametry takové sady nelze přizpůsobovat fyzickým predispozicím a základním parametrům swingu. Díky našemu servisu jsme však schopni nabídnout více než výrobce a můžeme provést určité úpravy holí (budou-li samozřejmě nutné).

Jaké hole vybrat pro naprosté začátečníky hledající značku Callaway?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *