Golfové hole

Golfové hole – je golf drahý sport? Cena golfového vybavení a příslušenství

Golfové hole – je golf drahý sport? Cena golfového vybavení a příslušenství

Golf má pověst exkluzívní hry pro boháče, ale není to úplně pravda, protože cenové rozpětí golfového vybavení a příslušenství je velmi široké. Hole a bag představují výdaj v řádu od několika do několika stovek tisíc korun. Toto je důkaz, jak rozdílné mohou být náklady na pořízení golfového vybavení v závislosti podle našich potřeb a očekávání. Golfové boty si lze pořídit za tisíc i pět tisíc korun. V této základní sestavě nesmíme zapomenout na golfové míčky. Za míček můžete zaplatit od 10 Kč do více než 120 Kč za kus. S cenou za golfové vybavení se můžeme vejít do částky přibližně šesti tisíc korun nebo také můžeme provětrat naši peněženku částkou, která překračuje i sto tisíc korun.

Oděv golfisty se skládá z golfových rukavic, kalhot, bundy, trička, čepice, slunečních brýlí a golfových bot. Cena kompletního úboru se opět pohybuje v širokém cenovém rozpětí přibližně od 2 000 do 16 000 Kč. Hodina hry na golfovém hřišti stojí do 100 do 300 Kč, ale jedno kolo, to znamená čtyři hodiny, od 350 do 1 600 Kč. Mnohem výhodnější je pořídit si roční neomezenou vstupenku na hřiště, na kterém budete v dané sezóně hrát nejčastěji. Cena se může pohybovat od 6 000 do více než 60 000 Kč.

Mizuno putter

Golf pro začátečníky – nejdůležitější zásady a pravidla chování na golfovém hřišti

Golf je disciplína, ve které velmi důležitou roli hrají pravidla a etiketa. Oficiální verzi pravidel obsahuje publikace „Pravidla golfu“, která je svébytnou biblí golfistů a představuje zhuštěného průvodce světem golfu.

Hra obvykle spočívá v dokončení osmnácti jamek na golfovém hřišti, i když existují také menší hřiště s devíti jamkami. Jamka označuje území mezi odpalištěm a vlastní jamkou, která leží v jamkovišti, což je část hřiště s krátce střiženým trávníkem. Hráč začíná na odpališti a jednotlivými ranami se snaží dopravit míček na jamkoviště a nakonec ho umístit do jamky.

Každá jamka má stanovený počet úderů (par), kterými by ji měl hráč zasáhnout. Jestliže má jamka par 5, hráč by měl k jejímu dosažení využít 5 ran. Když se mu to podaří na 4 čtyři rány, to znamená jednu ránu pod par, pak tomu golfisté říkají birdie. Hráči si výsledek na jamce zapisují do takzvané výsledkové karty (skóre karta). Rozlišujeme dva základní formáty této hry – stroke play a match play.

V prvním případě je vítězem hráč, který na hřišti dosáhne nejmenšího počtu ran. U druhého typu hry mezi sebou soutěží dva hráči o větší počet vyhraných jamek. Golfová etiketa vyžaduje především dodržování ticha při ráně jiného hráče, dále hráčovu včasnost a poctivost. Platí zde také osobitý dress code, tedy pravidla oblékání. Tímto savoir-vivre se golf odlišuje od jiných sportovních disciplín.

Golf pro začátečníky – nejdůležitější zásady a pravidla chování na golfovém hřišti

Nezbytné vybavení každého golfisty

Základním náčiním každého hráče golfu jsou samozřejmě golfové hole. Jaké golfové hole jsou vhodné pro začínající a jaké pro pokročilé hráče? Golfové hole dělíme na tyto základní druhy:

  • driver – nejdelší hůl; používá se k co nejdelším odpalům míčku z odpaliště,
  • putter – slouží ke hře v jamkovišti,
  • wedge – hole určené k vysokým ranám na kratší vzdálenost,
  • železa (irons) – hole různých délek a s různým sklonem hlavy pro rány na střední vzdálenost,
  • dřeva (woods) – tyto hole mají největší hlavu a slouží k odpalům na dlouhou vzdálenost.

Nutno ještě zmínit, že každá wedge hůl má jiné vlastnosti, které souvisí s její délkou a sklonem hlavy. Rozlišujeme tři základní druhy wedgí: pitching wedge (pro hru z vysoké trávy), sand wedge (pro hru z písku) a lob wedge (pro hru do výšky a na krátkou vzdálenost). Jak je vidět, golfové hole umožňují zahrávat míček na různé vzdálenost a do jiné výšku. Při ráně golfovým železem, putterem nebo wedgí dostaneme úplně jinou ránu míčkem.

Srovnání golfových holí ukazuje, že nejdražší hole pocházejí od japonské značky Honma, která prodává sety holí za „pouhých“ 120 tisíc dolarů. Většina firem, které hole vyrábějí, je naštěstí nabízí za mnohem přístupnější ceny. Po čem by tedy měli sáhnout golfoví začátečníci? Nejlepší golfové hole pro začátečníky pocházejí například od značek Callaway nebo TaylorMade. Jedná se o výrobky, které si může dovolit každý. Vyberou si mezi nimi začátečníci i pokročilí. Pozornost věnujte také nabídce další japonské firmy Mizuno, která patří k nejoblíbenějším golfovým značkám v Polsku. Vyrábí odolné hole prémiové kvality pro pokročilé hráče. Nejmladším hráčům můžeme doporučit značku MKids nebo US Kids, která nabízí golfové hole pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *