Golfové trendy

Jak často byste měli měnit gripy na golfových holích?

jak často byste měli měnit gripy na golfových holích

Golf je jedním z těch sportů, u kterých je spolehlivé vybavení polovinou úspěchu. Proto amatérští i profesionální golfisté věnují svým oblíbeným holím takovou péči. Abyste co nejlépe využili potenciál ukrytý v individuálně vybraných golfových holích (a nejen v nich), stačí pravidelně vyměňovat gripy za nové. Jak často by se měly měnit a jak to ovlivní náš výkon na hřišti? Jaké jsou příznaky opotřebení gripu a jak poznám, kdy mám nechat hole opravit? Má typ golfové hole vliv na rychlost opotřebení gripu? To vše se dozvíte v tomto článku – zvu vás k jeho přečtení.

Jak zjistit, zda jsou gripy golfových holí opotřebované a je třeba je vyměnit?

Gripy golfové hole jsou prvky, které jsou sice často přehlíženy, ale z hlediska techniky úchopu a rychlosti švihu mají velký význam. V praxi je grip ta část golfové hole, se kterou máme přímý kontakt při každém úderu. Po intenzivní sezóně se stává, že náš grip vizuálně nevypadá tak, jak vypadal ještě před několika měsíci. To je nejúčinnější způsob, jak zjistit, zda je grip natolik opotřebovan, že je třeba ho vyměnit. Podívejme se tedy na naše hole zblízka a zkontrolujme, zda se materiál gripu nerozložil nebo nepraskl. Zkontrolujte barvu a stav barvy nanesené z výroby. Ujistěte se, že je přilnavost stejně pevná jako na začátku sezóny. Tímto způsobem budeme moci rozhodnout, zda je již čas vyměnit grip naší golfové hole.

Jak často bych měl měnit grip golfových holí?

Kdy byste měli vyměnit grip golfové hole? To samozřejmě závisí na intenzitě vaší golfové hry, ale také na stylu, jakým držíte hůl a jak s ní zacházíte. Obecné pravidlo zní, že grip by se měl měnit vždy, když zaznamenáte první příznaky nedostatečného držení hole nebo když výše zmíněná vizuální kontrola gripu nevyhoví vašemu kritickému úsudku. Odborníci mají také své teze týkající se četnosti změny golfového gripu. Říká se, že golfové gripy by se měly měnit alespoň jednou ročně. Mějte však na paměti, že toto pravidlo je doporučeno pro golfisty, kteří za sezónu odehrají maximálně 40 kol. Pokud golfové hřiště navštěvujete častěji, může být nutné tuto část golfové hole vyměňovat častěji.

jak často byste měli měnit gripy na golfových holích

Tři tipy, jak zjistit, zda je třeba vyměnit golfový grip.

Přestože pravidla týkající se výměny gripu jsou jasná, pokusíme se poukázat na přesný okamžik, kdy by měl každý z nás myslet na údržbu své hole, se zvláštním důrazem na grip:

Kluzký a lesklý povrch – znamená to, že je třeba vyměnit grip?

Především je třeba vyměnit grip, který se vizuálně jeví lesklejší než dříve. To znamená, že se grip používáním opotřeboval a jeho lesklý povrch je na dotek mnohem kluzčí. Potřebu výměny gripu snadno potvrdíme lehkým přejetím rukou po celé délce. Pokud není problém s pohybem ruky, znamená to, že je grip vhodný k výměně.

kluzký a lesklý povrch znamená to, že je třeba vyměnit grip?

Změnil váš grip barvu? Pokud ano, je načase jej vyměnit.

Nové gripy známých značek se často vyznačují dalšími prvky, jako je charakteristické barevné provedení nebo vyplnění dutin barevnou barvou. Jedná se o jakýsi “běhoun” jako u automobilových pneumatik – pokud dosáhnete vyznačeného limitu, znamená to, že je čas na výměnu. Nová golfová hůl s barevným gripem vypadá fantasticky, jak jsme se již mnohokrát přesvědčili před sezónou. Při častém používání však může dojít ke změně barvy gripu, nebo se navíc barva může opotřebovat. Pokud si všimnete, že barva gripu změnila barvu nebo že se barva v prohlubních začíná odlupovat, je nejvyšší čas ho vyměnit.

změnil váš grip barvu? pokud ano, je načase jej vyměnit.

Opotřebovaná šňůra cord nebo gumový povrch – zvažte změnu gripu

Posledním příznakem, který by vás měl nasměrovat k výměně gripu, je znatelně opotřebovaný povrch gumy nebo šňůry (cord). Tento typ gripu je velmi oblíbený – i když šňůra není po celé délce gripu, obvykle je v jeho horní části, jako je tomu u oblíbených modelů gripů Golf Pride Multicompound. Guma se může časem drolit, zejména pokud je váš styl úchopu zaměřen na horní část gripu. Vztahuje se některá z výše uvedených situací na naši golfovou hůl? Pokud ano, je třeba vyměnit grip.

opotřebovaná šňůra cord nebo gumový povrch zvažte změnu gripu

Jaký vliv má používání opotřebovaného gripu na vaši golfovou hru?

Začátečníci a příznivci tohoto sportu jistě nebudou věnovat pozornost opotřebovanému golfovému gripu. Přesto stojí za to uvědomit si vliv tohoto zdánlivě bezvýznamného prvku golfové hole na naši hru a výkon. Co můžeme očekávat při používání silně používané golfové hole s opotřebovaným gripem?

Grip je přímým spojením mezi holí a naší rukou. Ve snaze zlepšit náš výkon proto musí být náš úchop extrémně stabilní bez ohledu na podmínky. Pravidelné cvičení a hraní s holí, která má stejný grip, nevyhnutelně způsobí, že se na ní bude usazovat nejen pot z našich rukou, ale také prach. To může vést ke ztrátě ideální struktury gripu, zejména gumy, a ke snížení spolehlivosti gripu a ztrátě přilnavosti, která je v tomto sportu tak důležitá. A jak všichni víme, příliš silný stisk způsobuje zbytečné napětí v rukou nebo zápěstí, což má negativní dopad na náš výkon.

Zlepší nové gripy golfových holí váš výkon při hře?

Golf, jak již bylo zmíněno, je sport, kde je dovednost nesmírně důležitá, ale neposkytne nám maximální možný výkon. Stejně důležité je i používané vybavení, proto bychom o něj měli pravidelně pečovat.

Grip je prvek, který spojuje naše ruce s golfovou holí a je s nimi neustále v kontaktu.

Jednou z nejdůležitějších fází údržby golfové hole je právě výměna gripu. Jak taková změna vybavení ovlivní naši hru? Zcela konkrétně. Nový grip nám umožní mnohem lepší držení hole. To vám zase umožní hrát efektivně za všech povětrnostních podmínek, stejně jako nevědomky ovlivnit uvolnění úchopu, a tím i napětí v rukou a zápěstí. Každý profesionál si je dobře vědom skutečnosti, že pevný úchop golfové hole je důležitým faktorem, který ovlivňuje nejen náš výkon, ale také požitek ze hry.

Jak často musíte měnit grip putteru?

Každý milovník golfu ví, jak důležitý je putter v golfovém bagu. Je to hůl, která nám umožňuje zasáhnout green, a proto se používá alespoň jednou na každé jamce. Jak často bychom měli vyměňovat grip této velmi důležité golfové hole?

Jak často musíte měnit grip putteru?

Naštěstí se každý putter nepoužívá tak často, takže nemusíme měnit gripy na všech čtrnácti putterech v naší tašce najednou. Vrátíme-li se však k putteru, je to, jak již bylo zmíněno, prakticky nejčastěji vytahovaná tyč při každé soutěži. Neustále se vkládá do sáčku a zase vyndává, což způsobuje další poškození. Nemluvě o individuálním tréninku, při kterém putter také nejčastěji držíme, právě v případě této hole bychom měli co nejčastěji pozorovat vizuální změny na gripu, které mohou indikovat potřebu jeho výměny. Jak často by se měla vyměňovat grip putteru? Teorie říká, že se má vyměnit jednou za sezónu, ale pokud se putter používá extrémně často (a putter takovým putterem rozhodně je), je lepší dodržet pravidlo výměny každých 30 odehraných kol.

Musím měnit grip u želez častěji než u driverů?

Driver nebo železo? Která golfová hůl vyžaduje častější výměnu gripu? Než odpovíme na tuto otázku, měli bychom zvážit, k čemu jednotlivé hole potřebujeme a kolik jich máme v golfovém bagu.

Drivery jsou hole, které používáme k odpálení míčku co nejdále, abychom ho dostali do co nejlepší pozice pro další úder. V praxi, pokud nejsme náchylní k velmi dlouhým úderům, lze tuto hůl použít i na každé jamce. Navíc na golfovou hůl typu driver působí během švihu největší síly. Proto je to po putteru druhá golfová hůl, u které se nejčastěji mění grip.

Jak často musíte měnit gripy želez? Jak všichni víme, železa jsou jednou z nejpočetnějších golfových holí v našem vybavení. A přestože se každý z nich liší délkou, a tedy i vzdáleností letu míče při stejné síle úderu, používají se zaměnitelně v závislosti na konkrétní situaci na hřišti. Proto tyto hole nevyžadují výměnu gripu tak často jako výše zmíněné, intenzivně používané drivery, natož puttery.

musím měnit grip u želez častěji než u driverů

Kolik stojí výměna gripu golfových holí?

Především si musíme uvědomit, že výměna gripu není naší dobrou vůlí, ale spíše povinností, pokud vážně uvažujeme o pohodlné hře a zlepšení našich výsledků. Mnoho lidí, kteří s tímto sportem teprve začínají, se ptá, jaké jsou náklady na výměnu gripů u putterů a dalších golfových holí.

V tomto ohledu se naštěstí nemusíme obávat velkých výdajů. Jak se mění golfové gripy? Nejlépe s pomocí profesionálů. Kolik stojí výměna gripu golfové hole? Náhradní služba stojí přibližně 15 PLN. K tomu je třeba připočítat cenu samotného gripu, přičemž nejlevnější modely začínají na ceně kolem 20 PLN. Za tak nízkou cenu (v poměru k hodnotě sady golfových holí) získáme zbrusu nový grip v perfektním stavu, s nímž se používání hole stane novým potěšením. Takto nízká cena nám jistě umožní lépe se o kluby starat a neodkládat nutnou údržbu.

kolik stojí výměna gripu golfových holí

Jak dlouho trvá služba výměny gripu? Jak rychle je golfová hůl po výměně gripu připravena ke hře.

Trvá služba výměny gripu dlouho? V praxi to znamená, že do jednoho, v krajním případě do dvou dnů bude vaše hůl nebo sada zpět v našem vlastnictví, obohacená o nový grip. Jedná se o okamžitou službu, která nijak neovlivňuje náš tréninkový ani soutěžní plán.

Již nějakou dobu jsme také zavedli inovativní službu, kterou je výměna golfových gripů bez nutnosti opustit domov. To je velký komfort pro všechny zákazníky, kteří nemají čas nebo chuť jezdit do servisního střediska. Jak funguje služba vzdálené výměny úchytů? Den po zakoupení služby přijede do našich prostor kurýr, který hole vyzvedne. Po skončení služby na nás bude čekat kurýr s holemi vybavenými novými golfovými gripy. Celkově může výměna gripů ve všech klubech bez opuštění domova trvat přibližně týden.

Typy gripů golfových holí. Jak se liší grip cord od normálního gripu?

Pokud jste se rozhodli pro výměnu gripu, je vhodné zvážit také výběr konkrétního typu. Vyplatí se nahradit tradiční, obyčejný grip o něco dražší kordový?

Mnoho profesionálních golfistů považuje kordový grip za ideální do každého počasí, což je důležité nejen při hře v dešti, ale také v horkém počasí. Šňůrka drží pevně na svém místě i v dešti nebo když se vám potí ruce. To je velmi důležité, pokud chcete mít jistotu úchopu v nejdůležitějších okamžicích hry. Nezapomeňte však, že neexistuje žádný dokonalý grip a případná výměna za jiný typ by měla být vždy přizpůsobena osobním preferencím.

typy gripů golfových holí. jak se liší grip cord od normálního gripu
Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.