Golfové trendy

Jak si vybrat vhodnou golfovou obuv?

golfove boty boa footjoy

Odpověď na tuto otázku se zdá být jednoduchá. Do úvahy je třeba vzít značku, velikost, barvu a funkčnost obuvi. Je snad ještě něco, na co je třeba upozornit? Co třeba sezona? Možností výběru je stále víc, protože na vylepšování golfové obuvi pracují celé štáby lidí.

Je golfová obuv nepohodlná, má něco společného s hodinářskou přesností?

Už jste někdy uklouzli na mokré trávě? Víte, že přesně zamířená rána, nakonec však chybující o 1 stupeň, má na vzdálenosti 10 metrů za následek odchylku od plánované trajektorie o 17 centimetrů? Je to více než průměr jamky! Pro zlepšení přilnavosti obuvi ke greenu během švihu je golfová obuv vybavena „hroty“, tzv. spiky. Je to ideální řešení? Kovové hroty jsou dost těžké. Zaboří se do země na místě, kde hráč stojí. Proto poškozují green a o škodách v klubových prostorách ani nemluvě. Spiky proto byly nahrazeny obuví s podrážkou se vzorkem zabraňujícím uklouznutí dopředu nebo dozadu při chůzi a bočnímu proklouznutí při švihu. Svým vzhledem připomíná golfová obuv sportovní obuv, ale odlišuje se detaily, které ovlivňují její funkčnost.

Spike u golfové obuvi – co to je a proč tak mnoho golfistů si vybírá modely se spiky?

Na golfovém hřišti platí určité zásady související s oblečením a chováním správného golfisty. Mezi hlavní zásady, zejména dodržované golfisty preferujícími tradiční vzhled, bezpochyby patří vhodně zvolená golfová obuv. Tradiční golfová obuv má na podrážce spiky, běžně nazývané jako „hroty“. Existují různé systémy pro použití spiků a nejpopulárnější z nich jsou TRI-LOCK, Q-LOCK, PINS a SMALL THREAD. Nejlepší je seznámit se se všemi systémy a zkontrolovat, jaké máme na vlastních botách, abychom si potom mohli dokoupit vyhovující model.

Nejpopulárnější spiky najdete na našich webových stránkách Golfchampion.cz:

Golfová obuv se systémem BOA nebo tradičním šněrováním – které budou lepší?

Co na tom, že golfová obuv se pevně zaboří do greenu jak přilepená, když bota chodidlo dostatečně neobepíná? Pohyb při swingu je na tolik rozsáhlý a energický, že šněrování se během pohybu uvolní nebo rozváže. Proto byla vypracována alternativní řešení. Jedním z nejchytřejších je systém BOA, používaný u takových modelů, jako jsou:

Systém je tvořen lanky utahovanými pomocí kolečka. Uložení a napětí lanek zajišťuje, aby jak v klidu, tak i při chůzi, bylo chodidlo perfektně zpevněno. Jsou šněrovací boty vhodné na golf? Určitě, protože např. kolem nártu mají další stabilizační vrstvu. Proto s ohledem na specifický pohyb nemohou být golfové boty nahrazeny obuví pro žádnou jinou disciplínu.

Golfove boty Footjoy

Jakou velikost by golfové boty měly mít?

Správně pevná obuv nesmí omezit to, co je pro hráče nejdůležitější, tedy jeho pohodlí. Při výběru obuvi je třeba věnovat pozornost tomu, aby chodidlo bylo dobře zpevněno ve výši paty a nártu a aby se bota ve směru k prstům rozšiřovala. Ne, nepodobá se botám Micky Mouse, protože je modelován pouze systém jejích vnitřních vložek. Zvenku se boty neliší se od jiných sportovních modelů. Pokud jde o velikost, golfová obuv by měla výt vybrána podle délky chodidla v ponožce, kterou bude mít hráč na golfovém hřišti. Orientační délka boty by měla být o přibližně 0,5 cm delší než chodidlo. Pro mládež, která rychle roste, je vhodné mít rezervu až 1 cm. Plánujete-li hrát od časného jara do pozdního podzimu, vyplatí se investovat do dvou párů bot: dobře odvětrávaných golfových bot na horké dny a příjemně zateplených bot na chladné dny. Stále více modelů má adaptabilní vložku, která se přizpůsobí tvaru chodidla. Obuv se postupně stává pohodlnější a po chvíli sedí, jako šitá na míru.

Jak je značena velikost golfové obuvi?

Golfová obuv se vyrábí na celém světě. Můžeme se setkat se různými systémy číslování, jako např. britským, americkým, japonským a korejským a systémem EU. Obvykle se velikost uvádí v několika systémech. Nejvýstižnější je uvádět délku boty v centimetrech. To se týká jak pánské golfové obuvi, tak i dámské golfové obuvi.

Vyberete-li si obuv známé značky, máte jistotu, že nezávisle na umístění továrny, bude mít jednotný systém číslovaní.

Proč má být golfová obuv voděodolná?

Hrát můžete, i když je na trávě ještě rosa. Déšť není důvodem pro přerušení hry. Golfová obuv musí chránit chodidla hráče před promočením tak, jako model Adidas TOur360 od špičkového známého výrobce oblečení a obuvi pro golfisty. Hra zahájená ráno může pokračovat i při vysokých poledních a odpoledních teplotách. V takových podmínkách musí obuv zajistit komfort, ale i umožnit odvádění vodní páry od chodidla. Proto dobrá golfová obuv musí propouštět vlhkost ven a bránit jí při pronikání dovnitř.

Golfove boty Adidas Tour

Může golfová obuv zvýšit energii chůze a swingu?

Golfová obuv může být vybavena řešením použitým a prověřeným v běžeckých botách. Mezi taková řešení patří technologie Adidas Boost. Boty mají podrážky z termoplastu předávající energii při kontaktu chodidla s podložkou. Obuv je velmi pohodlná a použitý materiál podporuje a stimuluje odraz při chůzi. Odpružená golfová obuv je vhodná pro osoby s problémy s páteří nebo s klouby nohou. Plynulý a měkký pohyb je zárukou, že ani po několikahodinovém pobytu na hřišti nebude mít hráč zdravotní potíže.

Přitahuje golfová obuv pozornost svým vzhledem?

Z dosavadního popisu můžete získat dojem, že nejnovější golfová obuv je něčím neobvyklým. Je to pravda jen napůl, protože má mimořádné vlastnosti, je pohodlná, zatímco vzhledem připomíná běžnou sportovní obuv. Můžete ji bez problémů nosit doma, použít v autě při jízdě na golfové hřiště nebo po cestě udělat nákup na čerpací stanici. Nikdo si ničeho mimořádného nevšimne. Navíc mají např. podrážku z gumy, která nezanechává stopy. Protože nabídka golfové obuvi je velmi bohatá, můžete si vybrat podle oblíbených barev a vašeho stylu oblékání.

Adidas, Mizuno, Sketchers, Callaway – jaká značková golfová obuv je nejlepší?

Situace připomíná spory uživatelů mobilů, zda je lepší systém Android nebo iOS. Oba systémy umožňují komunikaci, ale výběr jednoho z těchto řešení záleží pouze na osobních preferencích. Nejdůležitější je, že se jedná o velmi velké firmy, které za své postavení vděčí inovativnosti a ve svých ročních rozpočtech mají prostředky vyčleněné na výzkum. Investice do obuvi známé značky zvyšuje pravděpodobnost, že i v další sezóně budete používat obuv, která má nejnovější řešení. To, v jakých botách se bude konkrétní osoba cítit nejpohodlněji, záleží na tvaru chodidla. Aby byla volba optimální a boty přinášely radost, je třeba si je vyzkoušet, chvíli je mít na nohou a projít se v nich několik metrů.

Golfove boty skechers go golf

Jaká golfová obuv je nejpohodlnější?

Výrobci používají různá řešení. Může to např. být ušití vnitřku boty z jednoho kousku materiálu, aby byly eliminovány nepříjemné švy. Jiným směrem je taková konstrukce boty, že hráč vloží chodidlo do jakési „manžety“, která přiléhá k chodidlu a chrání ho ze všech stran. Jedno i druhé řešení vychází vstříc požadavkům hráčů. To, které vyhovuje konkrétnímu hráči, závisí např. na vzdálenost mezi prsty, prodělaných úrazech hráče apod. Jedinou správnou odpověď na otázku „Jaká golfová obuv je nejpohodlnější“ můžete získat, když si vyzkoušíte několik modelů. Neocenitelnou pomocí může přispět prodejce, který ví, na jaké pocity uživatele bot mají vliv určitá technologická řešení. S obuví je to podobné jako s brýlemi. Může zvýšit přirozené možnosti hráče.

Jak vybrat nejlehčí golfovou obuv?

Přírodní materiály (kov použitý na spiky, kůže použitá na svršek boty) se vyznačují poměrně velkou hmotností. Obuv vyrobená z plastů je mnohem lehčí. Některé plasty jsou pěnové, např. velmi pohodlná odpružená podrážka z EVA pěny. Rovněž svršek moderní obuvi je vyrobený z plastů a membrán, mezi nimiž se nachází vzduch. Nepatrnou hmotnost moderních bot ocení zvláště osoby, které hrají velmi intenzivně a velmi často.

Neexistuje univerzální obuv. Každá obuv má své přednosti. Destička z uhlíkového vlákna udělí větší energii swingu, velmi pružná podrážka vyvolá pocit neskutečné měkkosti při chůzi apod. Vyberte si takovou golfovou obuv, která vyhoví vašim potřebám. Právě ta bude pro vás nejlepší. Při výběru vám pomohou pracovníci prodejny, kteří velmi dobře znají přednosti konkrétního modelu obuvi.

jak si vybrat vhodnou golfovou obuv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *