Golfové trendy

Jak začít s přípravou na golf a kolik stojí startovací sada?

jak začít s přípravou na golf a kolik stojí startovací sada?

Golf si každým rokem získává stále více příznivců. První golfové krůčky jsou plné otázek, týkajících se přípravy na hru, golfového vybavení a nákladů spojených s touto sportovní aktivitou. Golfoví začátečníci často pokládají následující otázky: Kolik stojí golf nebo kolik stojí golfové lekce, kolik stojí golfový set pro začátečníky atd. Pochybnosti se týkají hlavně toho, zda je golf drahý, protože za ta léta se vžilo, že golf je sportem pro pro bohaté, ba! přímo pro elitu! Toto tvrzení se nezakládá na pravdě, golf je v současné době sportem pro každého. Golfová branže je plná různých nabídek golfových holí, míčků, golfových bagů, vozíků a golfového příslušenství ve velkém cenovém rozpětí.  Vše závisí na značce, modelu a konfiguraci celé sady. Jako v každém odvětví, i zde najdeme výrobky velmi drahé, levnější a tzv. zlatou střední cestu. S výdaji můžeme žonglovat podle našich potřeb, možností a preferencí. Pojďme se podívat, jak to vypadá z hlediska nákladů, když se rozhodneme začít s golfem a od čeho by měl golfista začátečník začít.

jak zacit s golfem a jaky vybrat startovaci set pro zacinajiciho golfistu

Jak začít s golfem a jaký vybrat startovací set pro začínajícího golfistu?

Golfové lekce jsou nabízeny téměř na každém golfovém hřišti. S golfem je ideální začít právě takovými golfovými lekcemi. Trenéři pomohou začátečníkům se seznámit s pravidly hry, golfovou etiketou a vhodným chováním na golfovém hřišti a především Vás naučí hrát golf – správné postavení k míčku, držení golfové hole a golfový švih. Kurzy pro začátečníky jsou zakončené zkouškou pro získání Zelené karty. Toto jsou první a zcela nezbytné kroky, které musí nováček v tomto sportu podniknout.

Nelze popřít, že pro začátečníka, který s golfem teprve začíná, je golfové vybavení klíčovou záležitostí. Něčím hrát musíme a výběr golfových holí, míčků a příslušenství je obrovský. Jak tedy vybrat sadu pro začínajícího golfistu? Nejvhodnější je začít od základů. Část holí a golfových míčků je určená přímo začátečníkům. Celá věc je ještě jednodušší, když sáhneme po kompletní sadě golfových holí určených začátečníkům. Postupem času budeme pravděpodobně doplňovat naši sadu o nové hole, jak se budou vyvíjet naše dovednosti, budou se měnit i naše preference vybavení, a je to zcela přirozený jev. Budeme volit také jiné, měkčí golfové míčky. Při prvních krůčcích se nicméně vyplatí sáhnout pro vybavení určené začátečníkům.

Startovací sada by měla obsahovat několik základních golfových holí (driver, fairwayová dřeva, železa, putter), spoustu golfových míčků (začátečníci mají tendenci míčky často ztrácet, z toho důvodu se jich hodí větší množství) a také pohodlný golfový bag. Není tomu tak, že bychom ihned museli sáhnout po vybavení z nejvyšší police. Je to právě naopak – teprve pokročilí, zkušení golfisté mají větší požadavky na vybavení než začátečníci. Na vyšší úrovni pokročilosti skutečně záleží na vybavení, které se může promítnout do výsledků hry. Samotné vybavení však z amatéra dobrého golfistu neudělá, klíčové je zvládnutí postavení těla, základních pohybů, držení hole, švihu, přesnosti a kontrola úderu. Na začátku je nejdůležitější, aby golfová hůl byla vhodně zvolená ke stavbě našeho těla. K tomuto účelu se vyplatí využít pomoc odborníků v obchodě s golfovým vybavením, nebo se vydat také do fitting centra, kde profesionální poradci pomohou vybrat pro Vás ty nejvhodnější hole.

cobra flyz xl mens golfovy set jak zacit s golfem a jaky vybrat startovaci set pro zacinajiciho golfistu
wilson staff allure ladies set jak zacit s golfem a jaky vybrat startovaci set pro zacinajiciho golfistu

Je zelená karta na golfovém hřišti povinná?

Zelená karta je dokument, který Vás opravňuje hrát golf na mistrovském golfovém hřišti. Jinými slovy – bez zelené karty nemůžete hrát golf na žádném plnohodnotném 18jamkovém hřišti. Odpověď je tedy jednoznačná – ano, zelená karta je povinná na golfovém hřišti. Navíc tato karta Vám umožňuje účast na amatérských golfových turnajích. S touto kartou můžeme vstoupit na golfové hřiště u nás i v zahraničí. Zde vznikají další otázky typu: zelená karta – kolik to stojí?

Získání výše zmíněné zelené karty obnáší absolvování kurzu, ve kterém hráč získá potřebné dovednosti související s touto sportovní disciplínou. Nabyvatel zelené karty po absolvování kurzu se umí především bezpečně pohybovat po golfovém hřišti, starat se o něj a chovat se na golfových plochách v souladu s etiketou tohoto sportu. Navíc taková osoba hraje efektivně, dodržuje patřičné tempo hry a také zná bezpečnostní pravidla jak na golfovém hřišti, tak na tréninkových plochách. Znalosti golfisty, který úspěšně absolvoval kurs na zelenou kartu, obsahují základní pravidla golfu.

Držitel zelené karty je hráč, který je připravený na samostatnou hru na mistrovských golfových hřištích. Kurz je zakončen dvoustupňovou zkouškou, kde první částí je teoretický test a druhou golfová praktická zkouška. Balíček 10ti golfových lekcí společně se zkouškou a poplatkem za zelenou kartu je v rozmezí od 2000 do 6000 Kč.

Kolik stojí víkendový golf a kolik je průměrná roční cena golfového členství?

Dlouhou dobu byl golf považován za sport pro bohaté, nicméně v dnešní době je to již mýtus. Víkendový golf je relativně levnou záležitostí. Vstup na 9ti jamkové golfové hřiště stojí v rozsahu od 200 do 1000 korun. Další náklady se odvíjí od toho, zda potřebujeme pomoc instruktora, zda máme vlastní vybavení nebo si ho chceme půjčit. Náklady se samozřejmě postupem času minimalizují, protože když už golf umíme hrát, nepotřebujeme golfové lekce a také máme už vlastní sportovní vybavení. Pak už platíme jen vstup. Na druhou stranu cena jedné lekce golfu v délce 45 nebo 60 minut vyjde na několik stovek až 2000 korun. Jak je vidět, cenový rozptyl je značný a závisí od ceníků klubů a trenérů. Nejdražší jsou individuální golfové lekce. Pokud si golfovou lekci zakoupí dvě osoby nebo větší skupina, bude cena na osobu příznivější. Náklady na zapůjčení golfového vybavení s bagem se pohybují většinou od 200 do 1000 korun a záleží to od značky, kterou si vyberete, a také na velikosti sady golfových holí – můžete zvolit celou sadu nebo poloviční. Pokud se rozhodnete si navíc zapůjčit golfový vozík, bude se jednat o dodatečné náklady ve výši od 50 do 300 korun. Když všechny tyto částky sečteme, uvidíme, že víkendový golf není příliš nákladnou záležitostí, zvláště pokud máme vlastní golfové vybavení a lekce golfu máme již za sebou. Platíme tehdy pouze vstup na golfové hřiště. Co v případě, že chceme hrát golf pravidelně? Jaké jsou roční náklady na golf?

Pokud chceme pravidelně hrát na plnohodnotném 18jamkovém golfovém hřišti, pak bude nutné získat již zmíněnou zelenou kartu, jejíž cena se spolu s kursem a zkouškou pohybuje od několika tisíc do cca 6000 Kč. Jedná se o jednorázový výdaj. Poplatek za vstup na golfové hřiště v případě pravidelné hry se nejvíce vyplácí při zakoupení ročního neomezeného vstupu a jedná se o náklady v řádu od několika tisíc korun do 50 000 Kč, v závislosti na golfovém hřišti.

kolik stoji vikendovy golf a kolik je prumerna rocni cena golfoveho clenstvi

Kolik stojí hra na driving range? Je trénink na golfovém odpališti zdarma?

Driving range neboli tak zvané odpaliště je místo, kde trénujeme odpaly na vzdálenost až 300m. Jedná se o skvělé místo, kde můžeme trénovat nebo se učit odpaly s různými golfovými holemi. Nemusíme mít ani vlastní golfové vybavení, když každý driving range poskytuje možnost zapůjčení holí. Zde se naskytují další otázky pokládané začátečníky a týkající se dotazů ohledně ceny za vstup na driving range a putting green nebo chipping area. Vstup na driving range spolu s půjčením golfové hole a míčků stojí od 50 do 300 Kč. Podobné náklady platí i pro vstup na putting či chipping green, protože tam zaplatíme podobnou cenu jako u vstupu na driving range, která také zahrnuje zapůjčení hole a míčků.

kolik stoji hra na driving range je trenink na golfovem odpalisti zdarma

První golfová lekce – jak se na ni připravit a co si sebou vzít?

Když jdeme na první lekci golfu, nepotřebujeme žádnou speciální předchozí přípravu. Přihlásíme se do golfového kursu nebo si domluvíme s trenérem soukromou hodinu a jediné, co bychom měli udělat, je dostavit se na smluvené místo včas. Během kurzu získáme všechny potřebné znalosti a dovednosti. Co se týče golfového vybavení, tak ho na lekci sebou mít nemusíme, protože golfové hole i míčky zpravidla má instruktor sebou. Pokud chceme mít v této věci 100% jistotu, je lepší se během domlouvání golfové hodiny na tyto záležitosti doptat. Na první lekci se seznámíme se všemi základními otázkami souvisejícími s touto sportovní disciplínou. Pokud tedy máme chuť si tento sport vyzkoušet, naučit se ho a začít dobrodružství, které se v mnoha případech promění ve vášeň, můžeme se do toho pustit bez obav, jelikož na první golfovou lekci nepotřebujeme se nijak připravovat.

První golfová lekce - jak se na ni připravit a co si sebou vzít?

Golfové oblečení – je to důležité i pro začátečníka? A co se vyplatí pořídit?

Velmi důležitá věc – golfové oblečení. Vhodné golfové oblečení je nezbytné na každé úrovni hry a na každém místě v golfovém areálu. Bez ohledu na úroveň pokročilosti hráče a na to, zda se chystáme na malé 9jamkové golfové hřiště, velké 18jamkové golfové hřiště nebo na driving range, by měl být hráč golfu správně oblečen, protože dress code golfistů je součástí golfové etikety. Především musí být oblečení čisté a elegantní. Je naprosto nepřijatelné hrát golf v džínách a tričku, protože je to jakési faux pas. Co si tedy na golf obléct? Platí některá důležitá pravidla.

Kalhoty na golf by měly být s opaskem. Pánové mohou hrát v létě v kraťasech s délkou ke kolenům a dámy v sukních s podobnou délkou. Velmi oblíbeným golfovým oblečením jsou trička s límečkem. Slavná trička s límečkem ovládla oděv golfistů po celém světě. Golfový outfit by měl v sobě spojovat eleganci, upravenost a pohodlí. Pohodlné musí být také boty. Pohodlí je nesmírně důležité při překonávání několika kilometrů golfového hřiště. Boty by měly být pohodlné a oblečení by nemělo omezovat pohyby. Nejedná se však o teplákovou soupravu, ale o elegantnější kalhoty s rovnou nohavicí s opaskem.

Golfové boty si spojujeme se spiky, nicméně boty pro začátečníky jimi vybavené být nemusí. Na trhu nalezneme spoustu skvělých bot určených pro tento sport v cenovém rozmezí 600 – 6000 korun, někdy dokonce ještě více. Na začátek nemusíme vybírat ty nejdražší boty, ze začátku je lepší investovat do vybavení, které nám hru usnadní.

Kolik stojí první golfová sada pro začátečníky a z čeho se skládá?

Většina lidí, kteří přemýšlejí o tom, že by začali hrát golf si klade otázku – kolik stojí vybavení na golf? Stejně jako to je u všeho, cena závisí na tom, pro jakou značku se rozhodneme. Obsáhlá golfová branže je plná nabídek setů pro začátečníky. Kompletní golfová sada stojí od 5000 až do 60 000 korun. První golfová sada by měla obsahovat všechny potřebné golfové hole. Obvykle se skládá z těchto golfových holí: driver, dřevo, hybrid, kompletní sada želez a putter, což jsou v podstatě všechny typy, protože každá golfová hůl je určena pro úder v jiné fázi hry a různých místech golfového hřiště. Hru začínáme driverem, následně pro dlouhou hru využíváme dřeva nebo hybridy, podstatnou část hry hrajeme velmi důležitými železy a poslední údery, kdy se míček točí po greenu do jamky, hrajeme putterem. Některé sady mají široké možnosti přizpůsobení a změny specifikace holí. Cena závisí také na tom, jestli se ihned rozhodneme pro celou sadu holí (14 kusů), nebo pro poloviční sadu, čili tzv. half set, který postupem času můžeme doplňovat dalšími holemi.

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.