Co mají golfisté Tour v bagu (WITB)

Jaké golfové hole byste našli v bagu olympijské vítězky Nelly Kordy (WITB)?

mizuho americas open final round

Nelly Korda je golfistka, o kterou je v posledních sezónách velký zájem. Přestože je jí teprve 26 let, má na svém kontě již olympijské zlato, 18 vítězství na turnajích nejvyšší kategorie a je na 1. místě ženského světového golfového žebříčku (údaje do poloviny května 2024). Není tedy divu, že všechny zajímá, s jakým golfovým vybavením Korda hraje a jaké hole jí umožňují dosahovat tak výjimečných výsledků. Pojďme se podívat!

Nelly Korda byla v podstatě od dětství „předurčena“ ke sportovním úspěchům. Narodila se v roce 1998 jako dcera Petra Kordy, který se v témže roce stal tenisovým šampionem Australian Open. Její bratr Sebastian se také věnoval tenisu a dosáhl zatím 23. místa na žebříčku ATP (je o dva roky mladší než Nelly). Nejstarší z trojice, Jessica, mezitím také propadla golfu – vyhrála šest turnajů na LPGA Tour.

Nejúspěšnější je však bezpochyby (v současné době) Nelly. Významný je zde nejen triumf na turnajích LPGA Tour a první místo ve světovém žebříčku tenistek, ale také individuální zisk olympijského zlata v roce 2020 v Tokiu. I když to tehdy možná ještě bylo překvapení, dnes už nikdo nepochybuje o tom, že patří mezi nejlepší golfistky na celém světě.

Co se týče golfového vybavení, Nelly Korda se v roce 2023 připojila k týmu TaylorMade:

Podepsal jsem smlouvu s TaylorMade kvůli jejich osvědčené schopnosti pozvednout hru nejlepších golfistů na světě. Během testování s týmem mi bylo jasné, že pracuji nejen s kvalitním vybavením, ale také s týmem, který sdílí mou vášeň pro co nejtvrdší práci, abych byl v co nejlepší pozici a dosáhl na vítězství. Jsem nadšený, že mohu být součástí týmu TaylorMade.

– řekla.

Driver TaylorMade – jaký model si vybrala Nelly Korda?

Původní sada holí Nelly Kordy zahrnovala driver Stealth 2 HD 9,0°. V roce 2024 však jeho místo zaujal model Qi10 Max 10,5° (shaft: Mitsubishi GT 60 S, grip: Tour Velvet 58 RD). Tento typ náhrady však není překvapivý – hůl s tak vysokým momentem setrvačnosti u TaylorMade ještě nebyla!

MOI 10 000 představuje obrovský potenciál holí Qi10 Max, pokud jde o dosaženou vzdálenost i přesnost. Je to také vynikající odpouštění, i když ti, kteří mají tendenci k nadměrnému spinu, by se měli mít na pozoru před možným (nechtěným) zvýšením zpětné rotace nad bezpečnou úroveň, která zaručuje maximální vzdálenost. V případě Nelly se tento efekt rozhodně neprojevuje – a to stojí za zmínku, protože švih amatérských golfistů, ať už se říká cokoli, se mechanicky podobá spíše švihům samotných dam na LPGA Tour než sportovců na mužské Tour, kteří trénují několik hodin denně ????

Za zmínku také stojí, že tyče Qi10 Max používají takzvanou Infinity Crown, což lze doslova přeložit jako „nekonečná koruna“. Jedná se o technologii, která umožnila vyrobit celou horní část hlavice z karbonu. Až dosud byl u holí TaylorMade – ano – karbon jedním z klíčových materiálů hlavičky, ale hrany hlavičky a několik dalších oblastí hlavičky nějakým způsobem „překrývala“ korunka. To bylo nutné z technologických důvodů, ale – jak vidíte – i pro to se našlo řešení! To je třeba ocenit, protože použití tohoto typu technologie umožnilo optimalizovat rozložení hmotnosti v hlavici – bylo možné přenést hmotnost z horní části do spodní, což mimo jiné přispělo k tak výjimečné úrovni MOI.

driver taylormade jaky model si vybrala nelly korda

Fairwayové dřevo TaylorMade – WITB Nelly Korda

Co se týče holí na fairwaye, Nelly Korda už delší dobu nemění své preference. V jejím golfovém bagu najdete hole TaylorMade Stealth 2 (3-dřevo – 15,0°, 7-dřevo – 21,0°). Co je v souvislosti s tímto modelem obzvláště pozoruhodné?

  • Karbon jako základ – v tomto případě se karbonová vlákna stala klíčovým materiálem i při vývoji hole. Významné je, že Stealth 2 má cca. Stealth o 97 procent více karbonu než u klasického modelu Stealth!
  • Pokročilá konstrukce líce – nejtenčí uprostřed a na okrajích, se silnějším povrchem mezi nimi. To má mimo jiné za následek maximalizaci dosažené rychlosti. Navíc je na horní straně čela laserem vytvořený vzor, který je mimořádně užitečným nástrojem pro vyrovnávání úderů. Tyto rovné linie navíc holím Stealth 2 dodávají minimalistickou, čistou eleganci.
  • Vynikající odpouštění – MOI 7 400.
fairwayove drevo taylormade witb nelly korda

Dámské železa – pro který model se profesionální golfistka rozhodla?

P770 5-iron je sada želez, kterou si vybral olympijský vítěz. Přesné údaje poskytnuté značkou TaylorMade udávají pro její železa následující parametry:

  • LOFT: 25,5°
  • LIE: 63°
  • SHAFT: AeroTech SteelFiber i80 cw Hard Stepped
  • DÉLKA: 38 1/16“
  • ŠVIHOVÁ HMOTNOST: C9

Nelly Korda se rozhodla pro železa s vysokou mírou odpouštění, která umožňují dosažení dlouhých vzdáleností a poskytují vynikající cit. Jedním z důvodů je technologie Speed Foam, která byla u modelu P770 vyvinuta téměř k dokonalosti. Je založena na extrémně lehkém a pružném materiálu – tento typ pěny je umístěn v kované konstrukci, aby se optimalizovalo rozložení hmotnosti. V kombinaci s jedním z nejstabilnějších grafitových shaftů (i když název je zavádějící – Steelfiber je shaft s grafitovým jádrem obšitým stovkami, ne-li tisíci ocelových mikrovláken na vnější straně kvůli tuhosti) tak vzniká dokonalá kombinace kontroly a opakovatelných úderů při hmotnosti kolem 80 gramů.

damske zeleza pro ktery model se profesionalni golfistka rozhodla

Wedge – jakou značku najdete v bagu americké golfistky?

Co se týče Wedge, Nelly Korda v poslední době také provedla změnu. Ještě v roce 2023 totiž hrála s holemi Milled Grind 3 (50°, 54°). Dnes je to jejich novější verze Milled Grind 4 Wedge Taylor Made (lofty: 50°, 54°; odskok: SB.09°, SB.11°). Jedná se o hole, které poskytují vynikající pocit kontroly, i když je vysoká vlhkost vzduchu nebo prší. Umožňuje to technologie Spin Tread, která odvádí vlhkost, přesněji řečeno přesměrovává vodu, takže tření mezi lícem a míčkem je při úderu na ještě vyšší úrovni. Důležité je, že kromě vysoké úrovně kontroly při úderu se to projevuje také vynikajícím spinem!

Za zmínku stojí také to, že hole Milled Grind 4 Wedge jsou mimořádně elegantní. Tvar hlavy byl velmi pečlivě zdokonalen, včetně o něco větší plochy než u předchozích modelů a výraznějších hran. A nezapomeňte na rezavění – materiál na čelní straně pouze oxiduje, zatímco zbytek hlavice zůstává nedotčen plynutím času. Důležité je, že oxidace v tomto případě nemá pouze estetickou funkci, ale především zvyšuje výkon holí.

wedge jakou znacku najdete v bagu americke golfistky

Putter Scotty Cameron – stabilita hry a dokonalý model pro profesionálního golfistu

Možná to mnohé překvapí, ale pokud jde o puttery, Nelly Korda se rozhodla pro jinou značku – Scotty Cameron! Abychom byli přesní, mluvíme o modelu Special Select Squareback 2, který je jednou z nejnovějších nabídek mezi tímto typem putterů. Při vývoji modelu Special Select Squareback 2 byl kompletně přepracován svislý krček, horní linie hlavy byla zúžena a mírně zploštěna a bylo optimalizováno rozložení hmotnosti (s použitím speciálních závaží a hliníku 6061, který se používá například i při konstrukci letadel). Mezi výhody modelu Special Select Squareback 2 patří zvýšená míra odpouštění ve srovnání s jeho předchůdci.

Zajímavé však je, že podle některých zpráv na internetu byla Nelly Korda nedávno viděna i s jiným putterem – prototypem Logan Olson, který byl vybaven gripem TaylorMade (Golf Pride Pistol). Budeme sledovat, co z takových testů vyplyne!

meijer lpga classic final round

Golfové míčky TaylorMade – záruka výjimečného herního výkonu pro profesionálního golfistu

Pokud jde o golfové míčky, jiná možnost v podstatě neexistovala – Nelly Korda spoléhá především na míčky TP5x, samozřejmě od společnosti TaylorMade. Jedná se o zdaleka nejlepší míčky této značky, které jsou mezi špičkovými hráči velmi oblíbené. Hrají s nimi mimo jiné také Collin Morikawa a Rory McIlory.

Míčky TP5x jsou pětivrstvé modely, z nichž až tři vrstvy tvoří samotné jádro. Tříjádrové jádro je především o progresivní kompresi, zkrátka o delší vzdálenosti úderů. Optimalizovaný přenos energie z hlavy hole do míčku totiž zajišťuje mimo jiné vynikající počáteční rychlost.

Další dvě vrstvy, takzvaný Dual-Spin coating, jsou zodpovědné za měkký pocit z míčku a zlepšují kvalitu hry na greenu. Těchto účinků dosáhli konstruktéři TaylorMade mimo jiné díky použití uretanu (uretanu). Uretan je materiál, který je extrémně lehký, pružný a přitom neuvěřitelně pevný. Právě díky němu je míček výjimečně ovladatelný – má dokonce pocit, že se „přilepí“ k hlavě hole.

Za zmínku stojí, že zde popsané golfové míčky TaylorMade mají také nový vzor důlků – takzvaný Tour Flight Dimple Pattern – který dále zlepšuje aerodynamiku vybraného modelu. Další důležitou výhodou je systém ClearPath Alignment™. Jedná se o speciálně navrženou grafiku, která zajišťuje lepší viditelnost míčku. Vhodně umístěné čáry a loga navíc dokonale spolupracují se zaměřovacími zařízeními putterů – poskytují totiž okamžitou zpětnou vazbu o tom, zda byl míček správně nastaven, jak se kutálí, zda nedošlo k neplánovaným odchylkám a podobně.

golfove micky taylormade zaruka vyjimecneho herniho vykonu pro profesionalniho golfistu

Jak tedy vidíte, golfové vybavení Nelly Korda jsou hole a míčky, které byly zdokonaleny do nejmenšího detailu. Ale co je nejdůležitější – můžete s nimi hrát i vy! Na GolfChampion si můžete pořídit zde popsané příslušenství a také se cítit jako olympijský vítěz!

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.