Golfové trendy

Kdy a kde je nejlepší nechat si profesionálně seřídit golfové hole?

Zjistěte, jak výrazně zlepšit svou hru díky individuálnímu přístupu a odborným znalostem.

Druhá část tohoto článku o fittingu holí se bude zabývat faktory, které určují, za jakých podmínek je nejlepší tento typ služby využít. Pokusím se odpovědět – nebo alespoň představit různá “pro” a “proti” pro konkrétní řešení. Dozvíte se, kdy, tj. v jakém ročním období nebo golfové sezóně, je nejlepší fitting provádět a za jakých podmínek (v hale nebo venku) je nejefektivnější. Zvu vás k dalšímu čtení, které, jak doufám, rozšíří vaše znalosti na téma fitteru a výběru holí.


Stručný obsah – neboli co v článku najdete:

 1. Jaké roční období je nejlepší pro fitting golfových holí?
 2. Fitting golfových holí v zimě
 3. Začátek sezóny a fitting golfových holí
 4. Je fitting holí uprostřed sezóny dobrý nápad?
 5. Kde je nejlepší místo pro fitting – věčný spor mezi interiérem a exteriérem?
 6. Klasický fitting holí venku – driving range
 7. Fitting holí na simulátoru

Jaké roční období je nejlepší pro fitting golfových holí?

Tato otázka se čas od času opakuje – obvykle na přelomu roku, kdy mám já i mnoho golfistů čas se trochu zastavit a přemýšlet o svém vybavení v kontextu následující sezóny. Mnozí z nás si kladou otázku, v jakém období je nejlepší jít na fitting golfových holí. Existuje na tyto otázky jednoznačná odpověď? Asi ne, protože kdyby existovala, pak bych já i většina fittingových center na světě byla po určitou část roku bez práce – což není pravda ? Proto se pokusím rozebrat hlavní výhody a možná ani ne tak nevýhody – ale nevýhody fittingu v určitém ročním období.

Fitting golfových holí v zimě

Zimou myslím období, kdy se většina golfových hřišť uzavírá nebo omezuje svou činnost například na zimní jamky. V České republice se tak obvykle děje v polovině (nebo v poslední době, vzhledem k oteplování klimatu v naší části Evropy, ke konci) listopadu. Tehdy také končí všechny velké turnaje – zbývají snad jen “zimní ligy” nebo simulátorové hry. To znamená, že většina golfistů si buď dopřeje trochu více volna od turnajů, které je během sezóny zaměstnávají téměř každý víkend, nebo tento sport na nějakou dobu pozastaví a přesune svůj hlavní sport na zimu. Je konec sezóny vhodnou dobou pro péči o hole a radu profesionálního fittera?

Určitě pro golfisty, kteří i jako amatéři přistupují ke své hře velmi profesionálně a s vášní, je podle mého názoru NEJLEPŠÍ ČAS na jakoukoli změnu vybavení. Golfisté, kteří berou začátek teoreticky “mrtvé” zimní sezóny jako hlavní přípravu na další turnajovou sezónu, by měli právě tehdy přemýšlet o změnách ve své sadě golfových holí. Solidní tréninkový běh přes zimní měsíce vám umožní zvyknout si na případné změny v golfovém vybavení, ve kterém technický trénink také zabírá velký prostor.

Stojí také za zvážení, že (pravděpodobně ne bezdůvodně) většina uvedení vybavení na trh – tedy nových modelů, které mají teoreticky každý rok přinést revoluci do světa golfu – se odehrává právě v zimě na naší severní polokouli (o těchto revolučních změnách píšu s trochou úšklebku, ale i přes velké “pumpování balónku” ze strany výrobců se každý rok po malých krůčcích posouvají další technologické hranice, což nevyhnutelně vede k tomu, že se čas od času objeví průlom v designu golfových holí). Máme tedy ideální období pro změny a navíc na trh přicházejí nové inovace vybavení – které sice nepřinesly revoluci v golfové hře, ale rozhodně nejsou horší než předchozí modely. Domnívám se tedy, že pro začínající golfisty, kteří právě čekají na zveřejnění turnajového kalendáře a plánují svou amatérskou Tour na příští sezónu, je právě toto období ideální pro výměnu vybavení nebo úpravu parametrů holí tak, aby vyhovovaly některým změnám, které se chystáme provést při tréninku přes zimu. Další výhodou je, že už nebudeme muset během sezóny experimentovat s některými změnami specifikace vybavení. Půjdeme do ní se zkušenými holemi, o kterých jsme přesvědčeni, že budou optimální pro celoroční golfové zápolení.

Dobře, ale co ti golfisté, kteří na zimu “usnou” a čekají až do jara, aby se z jakéhokoli důvodu vrátili ke hře (nebo prostě neradi hrají/trénují v hale, natož v “mírných zimních” podmínkách venku, nebo například změní svůj hlavní sport na lyžování)? Pro tuto skupinu – bez ohledu na úroveň dovedností – bych řekl, že toto období v sezóně je jedno z nejhorších pro jakékoli změny. Koneckonců, pokud v zimní sezóně provedeme inovaci, pak je velmi pravděpodobný jeden z následujících scénářů:

– zvolíme nějakou specifikaci, která se na jaře s ohledem na herní přestávku může ukázat jako neoptimální, pokud jsme vůbec nic netrénovali

– na konci “mrtvé sezóny” zvolíme nějakou specifikaci v naději, že se hned vrátíme do hry, ale náš švih po přestávce nebude optimální a my sami nebudeme spokojeni s výsledky fittingu.

Jak vidíte, ani jeden ze scénářů nevzbuzuje optimismus. Pokud se do nových klubů vejdeme hned po sezóně, pak budeme pravděpodobně stále v dobré kondici – což znamená, že naše fittingy budou poměrně efektivně hotové. Pokud si ale budeme muset dát 2, 3, možná i 4 měsíce pauzu od hraní a tréninku, možná během tohoto období nezapomeneme, jak se odpaluje golfový míček, ale naše tělo může po zimě určitě potřebovat “nakopnout” a pohyby se mohou změnit. Ze stejného důvodu si nemůžeme být jisti, že náš švih bude na jaře stejný jako na konci podzimu.

Pokud naopak přečkáme zimní přestávku a začneme s fittingu až na jejím konci, tedy těsně před očekávaným začátkem další sezóny, riskujeme to, co mám velmi často to potěšení (nebo také ne) pozorovat. Přijdeme na fitting, bez větší přípravy odpálíme pár nebo desítku ran a dojdeme k závěru “to nemá cenu, to není můj švih, dneska se na to necítím, nic netrefím”. Klasický scénář, který bohužel vede k tomu, že výsledky fittingu jsou nespolehlivé a musí se opakovat Koneckonců by bylo zbytečné kupovat nové hole nebo měnit specifikaci, o které si nejsme stoprocentně jisti, že je optimální.

Shrnuto a podtrženo – fitting holí v zimě, po sezóně:

– golfisté, kteří berou zimu jako přípravné období na novou sezónu, jsou přesně tím obdobím, kdy by se měli rozhodovat o případných změnách,

– golfisté, kteří na zimní období utlumí svou tréninkovou aktivitu, by měli pro změnu specifikace holí zvolit raději jinou dobu.

Začátek sezóny a fitting golfových holí

Možná je tedy optimální doba pro fitting na začátku sezóny – řekněme v dubnu a květnu, kdy je většina hřišť opět otevřena nebo máme za sebou zimní tréninkové programy či výlety do teplejších zemí? Vskutku to není špatná doba pro to, aby se téměř každý zamyslel nad svými holemi. Na jedné straně bude mít skupina golfistů, kteří přes zimu netrénovali, během tohoto měsíce-dvou čas se oklepat a dostat se do “letního režimu” – takže fitting bude smysluplný a autoritativní. Ani golfisté, kteří přes zimu solidně trénovali, ale ještě neměli čas přemýšlet o specifikaci svého vybavení, nejsou zatím ve ztrátě. Provádění změn na začátku sezóny ještě není tragédií a rozhodně negativně neovlivní formu po zbytek roku. Kromě toho si uvědomme, že někdy nám fitting dá jen odpověď ve smyslu “nic neměňte – vaše hole jsou optimální a nic jiného se v tuto chvíli nedoporučuje měnit”. Nic tedy neriskujeme – a můžeme získat novou sebedůvěru pro nadcházející sezónu.

Je fitting holí uprostřed sezóny dobrý nápad?

Po přečtení předchozích dvou odstavců si možná myslíte, že přijímat změny na svém batohu uprostřed sezóny je divný nápad. Nic však nemůže být dále od pravdy. Samozřejmě, že pro obě skupiny golfistů, které jsem popsal, by možná byla lepším nápadem jakákoli “rošáda s výbavou” v zimě nebo na začátku sezóny. Nicméně naprostá většina golfistů cítí potřebu nějakým způsobem zlepšovat svou hru v průběhu roku. Vždy uprostřed sezóny se něco pokazí – driver přestane hrát tak daleko jako dříve, nebo se železa rozladí a přestanou být opakovatelná, nebo wedge už neposkytuje takovou sílu, aby zastavila golfový míček na greenu. Existuje spousta témat, se kterými můžete přijít na fitting během sezóny – nemusí to být nutně hned fitting a už vůbec ne výměna celého bagu.

Kromě toho je golf jen koníčkem a pro většinu z nás v žádném případě ne způsobem obživy. S ohledem na to, pokud máte v polovině sezóny nutkání něco na svých holích změnit, je fitting tím nejlepším nápadem vůbec!

Velmi často mám klienty, kteří si prostě chtějí koupit nové hole – pokud jsou lepší než ty staré, tak super, ale pokud ne, tak alespoň potřebují lepší fitting a přizpůsobení své současné technice a schopnostem. Proto je také dobrý nápad fitting jakékoliv části golfové výbavy uprostřed sezóny, pokud se nejedná o nějakou totální revoluci – ale třeba jen o nápravu některých drobných technických nuancí.

Kde je nejlepší místo pro fitting – věčný spor mezi interiérem a exteriérem?

S tím věčným sporem jsem to možná trochu přehnal ? Koneckonců moderní fittingová centra, která se staví hlavně na indoor trenažérech, jsou výsledkem technologické revoluce, kterou v posledních letech zažíváme. Stručně řečeno – vypouštěcí monitory ještě nikdy nebyly tak přesné a tak dobře uzpůsobené pro provoz v uzavřeném, stísněném vnitřním prostoru jako nyní. Většině moderních monitorů startu stačí těch několik metrů od podložky k obrazovce, aby zachytily a následně vypočítaly všechny klíčové parametry se stejnou přesností, jako by to dělaly v podmínkách plné dráhy. Spor tedy možná není věčný – ale v každé zeměpisné šířce není nouze o zastánce i odpůrce fettlingu v hale, na simulátoru vs. pod širým nebem. Podívejme se tedy, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení

Klasický fitting golfových holí venku nebo na driving range

Ještě před několika desetiletími to byla jediná rozumná forma fittingu holí. V době, kdy se fitting ještě prováděl do značné míry “od oka” nebo “na dotek”, neexistovaly žádné pokročilé monitory odpalu a už vůbec ne takové, které by smysluplně fungovaly v interiéru při “nárazu do zdi”.

Otevřený prostor driving range (i když se fitting provádí například v nějaké budově přiléhající k driving range) má tu zásadní výhodu, že pro naprostou většinu golfistů existuje potřeba vizuálního prvku, díky kterému mohou vidět skutečný let míčku. Nemusí to být ani tím, že všichni nevěří měření všech těch “trakařů” apod. Spíše to souvisí s tím, že golf se takříkajíc hraje venku – a my chceme také venku, tedy v DR, vidět, jak se naše případné nové hole chovají a jak míček letí, kam dopadá, jaká je jeho trajektorie. I když to vidíme mnohem přesněji v číslech na obrazovce počítače, stejně chceme podvědomě vidět efekty, kterých můžeme dosáhnout na golfovém hřišti při “normální” hře.

Většina fitcenter umístěných na volném prostranství má navíc přístup k sousedním tréninkovým plochám, jako je například chippingová plocha, někdy i jakási akademie s krátkými jamkami par 3, bunkry atd. To je něco, co prakticky žádné kryté zařízení neposkytne. Všestrannost, s jakou lze venku testovat konfigurace golfových holí, se nedá srovnat s žádným krytým fitterským centrem.

Nevýhodou fittingu na driving range jsou často míčky – přiznejme si, že ne vždy jsou perfektní kvality. Z hlediska fittingu je i to, že míčky nejsou v kvalitě Titleist ProV1, “poloviční úspěch” – mnohem horší je, že se od sebe mohou výrazně lišit, což může vždy zkreslit měření a srovnání. Já ve své praxi, pokud provádím fitting na driving range a vidím, že míčky jsou různé kvality, se buď snažím odstranit ty, které vypadají a chovají se hůře než ostatní (např. je na nich vidět, že jsou mnohem starší než zbytek “koše”), nebo bohužel musím s klienty absolvovat o něco více úderů, abych dosáhl správného průměru a věřil výsledkům, které poskytuje radar.

Je fitting s míčky z range zbytečný – samozřejmě ne, protože mnozí z nás hrají i s míčky náhodnými, ne vždy stejnými – takže jen jakoby mapujeme podmínky hřiště během našeho průměrného kola. Správná interpretace a “zprůměrování” výsledků, které každý zkušený fitter zvládne téměř se zavřenýma očima, také znamená, že můžeme bez váhání důvěřovat výsledkům fittingu holí provedeného na driving range s takovými míčky, jaké toto zařízení nabízí.

Výhody

 • možnost sledovat skutečný let golfového míčku, místo aby se spoléhalo pouze na simulaci.
 • možnost hrát z trávy a věrněji reprodukovat podmínky, které na hřišti běžně panují
 • přizpůsobení určitých typů holí je venku mnohem univerzálnější

Mínusy

 • míčky na range mohou být méně kvalitní a méně opakovatelné než běžné míčky
 • k dosažení konzistentních výsledků je obvykle zapotřebí většího počtu úderů
 • možný negativní vliv počasí na výkon (např. když je velká zima).

Fittingí tyče v simulátoru

Obliba simulátorů v posledních letech nesmírně vzrostla. V České republice jich dnes máme desítky – nikdy jsem to nepočítal, ale zdá se mi, že tento počet bude podobný počtu golfových hřišť, na kterých se dá během sezony hrát. Takže dříve nebo později určitě přijde situace, kdy se budete muset setkat s indoorovým zařízením pro fitko svých holí – zejména v zimě.

Hlavní výhodou fittingu na simulátoru jsou pro mě “laboratorní podmínky”. V simulátorovém boxu není vítr, déšť ani zima (to vše samozřejmě můžeme do simulace naprogramovat, ale sami to fyzicky necítíme). Pokud je navíc zařízení alespoň trochu profesionální, pak fitting probíhá se stejnými prémiovými golfovými míčky. To vše znamená, že nám nic nemůže stát v cestě a jakkoli ovlivnit dosažená měření. To je pro mě zásadní výhoda simulátoru oproti zařízení umístěnému venku, protože dobře vím, že dnešní launch monitory bez ohledu na výrobce jsou stejně přesné v interiéru i exteriéru.

Samozřejmě existuje řada odpůrců simulátorů a na nich prováděného kování holí, kteří právě tuto výhodu dokážou proměnit v nevýhodu. Neboť, a zde je těžké nesouhlasit, laboratorní podmínky v reálném golfu pravděpodobně neexistují. Jaký má tedy smysl provádět v nich fettling? Víceméně stejný jako na driving range má vliv na zkreslení výsledků u míčků, právě naopak – to znamená, že díky (nebo díky, jak chcete) laboratorním podmínkám musíte udělat méně opakování, abyste získali uspokojivá, opakovatelná, směrodatná čísla z měření na launch monitoru. Takže laboratorní podmínky, ačkoli se při venkovním golfu nikdy nevyskytují, jsou při fitteringu v hale čistě naším spojencem.

Další problém týkající se fettlingu na simulátoru je již výraznou nevýhodou, ale pouze pro některé golfisty. Někdy totiž nelze přejít fakt, že některým hráčům prostě nevyhovuje stísněný prostor simulátoru a toto “narážení do zdi”, jak někteří hře na simulátoru říkají. No a tady už jde o velmi individuální faktor – podle mých zkušeností si někteří golfisté, kteří přijdou do fittingové haly třeba i poprvé v životě do kontaktu s golfovými simulátory, na takové podmínky po pár úderech zvyknou, zatímco jiní si na ně nezvyknou nikdy. Ti druzí jsou sice v drtivé menšině, ale pokud patříte do této skupiny a nevyhovuje vám, že máte po stranách dvě stěny a nad sebou strop (i když nemáte šanci se do nich zaháknout) a musíte odpalovat do obrazovky, která pouze zobrazuje váš úder, ale vy ho jako takový nevidíte (perspektiva i toho nejlepšího softwaru simulátoru však není realitou), pak pro vás bohužel fitting indoor nikdy nebude dobrým a příjemným řešením.

A konečně to, co jsem zmínil dříve, s fitterem prováděným na otevřeném prostranství. Pokud tam máme něco víc než driving range (chipping, pitching green nebo bunkry), pak jsme schopni provést komplexnější výběr určitých typů holí. To na simulátoru není možné – například většina indoor fittingu wedge je spíše o povídání a gapování (stanovení vzdálenosti mezi holemi v sadě) než o odpalování z různých typů terénu. To je něco, co nelze překonat, protože dnešní technologie nám zatím nenabízí golfové podložky, na kterých by bylo možné vidět například divoty.

Výhody

 • laboratorní podmínky snižují vliv počasí na výsledky na nulu
 • k dosažení konzistentních výsledků je obvykle zapotřebí méně tahů
 • možnost používat prémiové míčky

Mínusy

 • podmínky, které při skutečné hře golfu nikdy nenastanou
 • omezená možnost fittingu některých typů holí (např. fitting wedge).
Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.