Golfový míček je pro každého golfistu klíčovou součástí vybavení, bez níž bez ohledu na úroveň hry nejsme schopni odehrát žádné kolo. Proto je důležité věnovat čas výběru správného míče. Na trhu jsou k dispozici stovky, ne-li tisíce modelů různých značek, které mají různé vlastnosti pro naše tahy, ale také jsou nabízeny za různé ceny. Každý golfista si snadno najde golfové míčky v levnějším i dražším segmentu. Obecně panuje názor, že čím lépe hrajeme, tím dražší míče bychom měli kupovat. Je však tento přístup oprávněný, nebo jde spíše o podvědomý syndrom “odměny” (čím lepší HCP, tím dražší golfový míček si za odměnu koupím 🙂 – na tyto otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.
Mají míčky vliv na kvalitu hry? Několik slov o tom, jak jsou při hraní golfu důležité.
Každý golfový míček dostupný na trhu můžeme analyzovat z hlediska několika faktorů, které přímo ovlivňují naši hru, výkon a pokrok v tréninku.
Co by pro nás mělo být u golfového míčku nejdůležitější? Mezi nejčastější parametry golfového míčku patří například počet použitých vrstev, konstrukční prvky, které jsou zodpovědné za výšku míčku a počáteční rychlost letu (a tedy i vzdálenost), a spin neboli zpětná rotace, která je více či méně žádoucí pro různé typy úderů. V praxi můžeme říci, že každý z výše uvedených parametrů výrazně ovlivňuje kvalitu naší hry. Jak vidíte, výběr golfového míčku nemusí být jen mezi levnými a drahými míčky – rozhodovací proces je mnohem rozsáhlejší, i když jedním z rozhodovacích faktorů je samozřejmě i náš rozpočet.
Jak si tedy vybrat golfový míček, který nejlépe vyhovuje našim dovednostem? V ideálním případě bychom takový míček vybírali metodou pokusu a omylu. Pro ty, kteří si chtějí vybrat nejlepší možný míček bez nutnosti zdlouhavého testování, jsme vytvořili intuitivní pětibodovou stupnici, která odpovídá konkrétnímu modelu míčku úrovni zkušeností golfisty. Tato hodnocení jsou k dispozici v tabulce u popisu každého modelu golfového míčku v našem obchodě. To výrazně zkracuje dobu rozhodování a dává nám to obrovskou výhodu oproti ostatním golfistům, kteří stále hledají dokonalý míček. Jedná se však o nástroj, respektive stupnici, která je zcela obecná a rozhodně ne ideální.

Jaký je rozdíl mezi levnými a drahými golfovými míčky?
Jak dobře víme, trh s golfovými míčky je nesmírně široký a zahrnuje produkty všech cenových kategorií. Záleží tedy vůbec na ceně golfového míčku, když se při výběru musíme řídit mnoha dalšími faktory? Samozřejmě, že ano. Velmi často jsou to právě náklady na výrobu konkrétního modelu (a tedy i cena na prodejně), které určují další technické parametry míčku, jež mohou buď zlepšit, nebo zhoršit výkon na golfovém hřišti.
Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi levnými a drahými golfovými míčky? Za prvé, konstrukce golfového míčku a použití několika vrstev s různými parametry a účely, takže konstrukce kusu bude o něco pokročilejší, a proto také dražší, protože z hlediska řízení výroby každá vrstva vyžaduje zvýšení úrovně kontroly kvality o několik operací. Kromě toho materiály, ze kterých je golfový míček vytvořen, ovlivňují cenu a zvyšují ji, pokud se rozhodnete vybrat výrobek z lepších polotovarů, často takových, které jsou vytvořeny po letech výzkumu konkrétního výrobce.

Jaká je konstrukce levného a drahého golfového míčku?
Začněme jedním ze základních rozdílů, který do značné míry určuje cenu míče. Každý hráč, který není obeznámen s problematikou golfových míčků, se jistě domnívá, že každý model dostupný na trhu je zkonstruován ze stejného počtu vrstev a při jeho výrobě se používají stejné suroviny a materiály. Nic nemůže být vzdálenější pravdě.
V nabídce golfového obchodu GolfChampion.cz můžeme díky jejich konstrukci rozlišit až 5 variant golfových míčků. Jednovrstvé golfové míčky jsou nejzákladnější, tvrdé míčky, které se nejčastěji vyskytují na driving range, a proto se jim běžně říká range míčky. Tyto modely míčků jsou zpravidla levné a jsou ideální pro trénink nebo pro úplný začátek vašeho golfového dobrodružství (samozřejmě za předpokladu, že si je nevezmete z driving range, ale koupíte).
Dvouvrstvé míčky jsou naopak nejběžnějšími míčky, které (ať už vědomě nebo ne) používá při své hře většina golfistů. Jejich poměr cena/kvalita je optimální, i když je třeba upozornit na výhody a nevýhody jednotlivých modelů. Výrobci se usilovně snaží změnit “image” dvouvrstvých míčů, které jsou obecně považovány za poměrně tvrdé. Modely jako Titleist TruFeel nebo TaylorMade Soft Response jsou díky vnějšímu potahu schopny dosáhnout velmi dobrých výsledků v porovnání s míčky vyšší kvality.
Míče s více vrstvami patří mezi pokročilejší a dražší míče. Třetí vrstva obecně slouží k optimalizaci rotace míče při krátké hře pomocí měkčího potahu. Nejdražší míče jsou ty, které jsou vybaveny dodatečným pláštěm obklopujícím jádro a použitím několika vrstev, které určují další aspekty hry, které jsou důležité z profesionálního hlediska. Čtyřvrstvé a pětivrstvé míčky jsou nejdražší variantou z celé řady golfových míčků.

Jaké jsou rozdíly v kvalitě materiálů a výroby levných a drahých golfových míčků?
Technologie golfových míčků se v průběhu let mnohokrát změnila. V minulosti se k výrobě golfových míčků nejvyšší možné kvality používalo jak dřevo, tak ptačí peří nebo zvířecí kůže. Ne vždy bylo dosaženo kvality – k výrobě míčků se používalo vše, co bylo snadno dostupné.
Dnes jsou však materiály, které se používají k výrobě golfových míčků, jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících kvalitu, ale také konečnou cenu míčků. Materiál zvaný balata, který byl před několika desetiletími průlomový, a surlyn nebo lonomer jsou dobře známé suroviny, které se používají ve většině modelů golfových míčků..
Pokud však hledáme nejlepší a nejdražší golfové míčky, určitě narazíme na míčky, které jsou vyrobeny z inovativních materiálů vytvořených řadou technologických postupů – patří mezi ně elastomer a uretan – a mnoho variací na toto téma s vlastními názvy výrobců. Z těchto materiálů se vyrábějí nejdražší míčky. Tyto produkty představují jedinečnou nabídku hlavních golfových výrobců a nabízejí nám nejvyšší kvalitu a potenciál pro špičkový výkon. Drahé prémiové golfové míčky zaručují skvělý pocit, optimalizovaný spin při různých typech úderů – nemluvě o prestiži jejich používání.

Levný nebo drahý míček pro ty s vysokým HCP?
Jak ověříte dovednosti a zkušenosti golfisty? Nejintuitivnějším, i když opět ne ideálním řešením je použití univerzálního mezinárodního indexu Handicap (HCP). Toto měřítko je ideální, když se snažíme objektivně najít golfový míček dokonale odpovídající našim aktuálním dovednostem. Nebere však v úvahu skutečnost, že HCP je tvořen několika složkami naší hry. Ze dvou golfistů se stejným HCP může mít jeden velmi dlouhé údery a na tomto aspektu své hry může stavět – druhý může mít skvělou krátkou hru na greenu, a proto potřebuje míčky s úplně jinými parametry. Pro začátek však použijme HCP jako obecný určující faktor.
Jak ovlivňuje výška HCP výběr míče? Měli by hráči s nízkým HCP používat drahé míče, zatímco začátečníci by se měli zaměřit pouze na levnější míče? To samozřejmě není pravidlo. Začátečníci, ti, kteří s golfem teprve začínají, ale i ti, kteří již mají za sebou několik tréninků a jejichž HCP začíná na 36 nebo 54, mohou uvažovat o používání míčků s potenciálem dosáhnout vyšších vzdáleností. Právě vývoj dostatečně silného a zároveň přesného úderu představuje pro začínající golfisty největší výzvu – zároveň je to v této fázi vývoje určitě největší zábava. Takové míče mohou stát o něco více než míče, které neobsahují žádné potenciální vylepšení tohoto aspektu hry.
Začínající golfisté by tedy měli mít alespoň jednu sadu golfových míčků, které trochu napravují naše nedostatečné dovednosti (např. snižují rotaci, což nám umožňuje mírně snížit “trest” za slice) a umožňují nám pracovat na přesnosti a vzdálenosti. Nezapomeňte však, že golfové míčky jsou doplňky, na které se nevyplatí lpět, zejména na začátku. První údery pravděpodobně skončí ztrátou míče. Proto neinvestujte do nejdražších modelů golfových míčků v hodnotě 75 nebo i více korun za kus, pokud použijete více než 10 míčků na kolo, jinak jejich cena přesáhne green fee, které jste zaplatili.

Mohou pokročilí hráči s nízkým HCP hrát s levnými golfovými míčky?
A co golfisté, kteří hrají už léta, jsou velmi zkušení a přesně vědí, jaké jsou jejich silné a slabé stránky? Je to doba, kdy se nemusíte nechat ovlivnit cenou golfových míčků, protože bez ohledu na kvalitu budou stále přinášet stejné výsledky? Ne nutně – nic nemůže být vzdálenější pravdě.
I zde je třeba připomenout, že pokročilé vícevrstvé golfové míčky se vyznačují parametry, které mohou zlepšit konkrétní aspekty hry. Pokud je tedy naším problémem příliš nízký nebo vysoký let míčku, vyplatí se investovat do modelů míčků, které kompenzují naše nedostatky a pomohou nám dosáhnout optimálních úderových vlastností. To je důležité zejména v případě, že nás čeká důležitý zápas a snažíme se zvýšit své šance na lepší výsledek. V takové situaci je nákup dražších míčků oprávněný. Mnoho hráčů však zapomíná na velmi dobrou radu profesionálních a zkušených golfistů – hrát při tréninku stejným míčkem jako na důležitém turnaji. Jedině tak totiž víme, co můžeme od vybavení očekávat, aby nás při důležitém tahu, kdy je rozhodujících každých 10 m vzdálenosti, nic nepřekvapilo. Chcete-li splnit svá nejnáročnější očekávání od golfových míčků, stojí za to věnovat zvláštní pozornost těm, které spadají do kategorie turnajových míčků, jinak známých jako prémiové modely.
Pokud však na hřišti často trávíte čas čistě rekreačně nebo tréninkově, kvalita míče ustupuje do pozadí a můžete s úspěchem vsadit na levnější, tréninkový model. Zkušení hráči přesně vědí, co od golfového míčku očekávat, jak ho vybírat a jak najít optimální parametry, které zvýší efektivitu vašich útrap na golfovém hřišti, aniž byste přišli o celé jmění. Pokud potřebujete pomoci s výběrem ideálního modelu, doporučujeme vám službu fittingu golfových míčků, kterou nabízíme.
Jaké jsou nejlepší levné golfové míčky?
Pokusme se tedy najít odpověď na otázku, které golfové míčky jsou v této nižší cenové kategorii nejlepší. Z analýzy trhu a nabídky předních výrobců, jako jsou Bridgestone, Callaway nebo TaylorMade, lze snadno odvodit, že prakticky každá firma vyrábějící míče se zaměřuje na každý segment zákazníků. Snadno tak najdeme levné míčky, o něco dražší i pokročilé, turnajové modely, které splňují i ty nejspecifičtější požadavky golfistů.
V kategorii levných míčů stojí za zvláštní pozornost míče značky Wilson. Jedná se o produkty, které se vyznačují slušným spinem, dobrými parametry a úspěšně nám postačí k nácviku hry a zdokonalování našich dovedností. Nejlevnější míče samozřejmě nejsou bez nevýhod, ale v tomto konkrétním případě je poměr cena/kvalita na velmi vysoké úrovni.
Který golfový míček je nejhodnotnější?
Je možné vybrat míče, které mají bez ohledu na cenovou kategorii absolutně nejlepší poměr ceny a kvality? Jsme si dobře vědomi toho, že ne bezdůvodně se nejdražší míče těší nejlepšímu hodnocení. Jsou vybaveny pokročilými technologiemi, které mají zlepšit konkrétní prvky naší hry. O to nám však přesně nejde. Chceme najít produkt, který bude cenově relativně dostupný a zároveň bude mít nejlepší technické vlastnosti – míč, se kterým se nám bude skvěle hrát bez ohledu na naše zkušenosti.
V této soutěži zvítězily turnajové míčky Callaway, které jsou novým přírůstkem vlajkové řady Callaway Chrome Soft. Tyto míčky mají dvojité jádro, pro které je použit inovativní materiál – grafen. Samotný míček je obalený vrstvou uretanu a nižší komprese zajišťuje vyrovnanou dráhu letu, i když je míček odpálen mimo ideální střed líce. Je proto ideální volbou pro golfisty, kteří se teprve zdokonalují ve svých dovednostech, i pro profesionální golfisty, kteří hledají vynikající turnajové míčky za rozumnou cenu.
Stejně dobrý je i nový model míčku TaylorMade Tour Response , který vychází z nejlepších zkušeností s míčky Tour používanými profesionálními golfisty. Vše je zabaleno do velmi kvalitních materiálů a podává úžasný výkon.
