Golfové trendy

Největší golfové turnaje Grand Slam – Masters, PGA Championship, U.S. Open, The Open

nejvetsi golfove turnaje grand slam masters pga championship us open open

V každém sportu se pořádají turnaje, protože přirozeně zahrnují soutěž. Grand Slam se odehrává v různých sportech a znamená vítězství jednoho hráče na nejprestižnějších turnajích v daném sportu v jednom kalendářním roce. Říká se, že grandslam může hráči změnit kariéru. Čtyři nejvýznamnější golfové turnaje na světě tvoří golfový Grand Slam, o jehož vítězství sní mnoho golfistů. Vítězství na grandslamových turnajích přináší prestiž, slávu a peníze. Vyhrát však i jeden z tohoto kvarteta golfových turnajů je docela náročné, natož všechny čtyři, natož v jedné sezóně. Jedná se bezpochyby o kompilaci těch nejtěžších a nejprestižnějších golfových soutěží, kterých se profesionální golfista může zúčastnit. Podívejme se na každý z těchto turnajů blíže.

Jaké jsou nejdůležitější golfové turnaje? Čtyři grandslamové turnaje

Vítězství v golfovém Grand Slamu se rovná vítězství ve čtyřech hlavních golfových turnajích, mezi které patří turnaj The Masters, The U.S. Open Championship, The Open Championship a U.S. PGA Championship. Důležité je, že k těmto vítězstvím by mělo dojít během jediné golfové sezóny. Vítězství v jednom z těchto turnajů dělá z hráče profesionála a golfovou legendu. Grand Slam Golf začíná golfovým turnajem Masters. Turnaj Masters se koná na jaře, přesněji v dubnu, a je jakýmsi zahájením golfové sezóny Grand Slamu. V červnu se koná US Open a v červenci British Open Championship. Grand Slam vždy končil PGA Championship v srpnu, ale v roce 2019 byl tento turnaj přesunut na květen.

Na kterých hřištích se hrají grandslamové turnaje?

Tři ze čtyř grandslamových turnajů se hrají ve Spojených státech. Turnaj Masters se hraje vždy na jednom místě, a to na hřišti Augusta National Golf Club. Město Augusta se nachází v okrese Richmond County ve státě Georgia. Naproti tomu US Open se hraje každý rok na jiném místě ve Spojených státech. PGA Championship se obvykle hraje ve východní části Spojených států na devíti hřištích, která vlastní The Professional Golfers’ Association of America. Jediným grandslamovým turnajem, který se hraje v Evropě, je The Open Championship neboli takzvané British Open. Jak už název napovídá, tento turnaj se koná ve Velké Británii. Open je nejstarší ze čtyř hlavních turnajů v profesionálním golfu. Turnaj se koná každoročně v červnu nebo červenci a poprvé se uskutečnil v golfovém klubu Prestwick ve skotském hrabství Ayrshire.

Vítězové Grand Slamu – vyhrál někdy jeden golfista všechny čtyři turnaje?

Nový klasický golfový Grand Slam se zatím nepodařilo vyhrát žádnému hráči, ačkoli Bobby Jones vyhrál starý Grand Slam v roce 1930, kdy vyhrál US Open Golf, British Open, U.S. Amateur a British Amateur, a je tak zatím jediným hráčem v historii, který ho vyhrál ve staré verzi. V současné verzi se zatím žádnému hráči nepodařilo vyhrát klasický grandslam v jedné sezóně.

V golfu jsou dva hlavní cíle: vyhrát grandslam a vyhrát grandslam v kariéře. Grand Slam je definován jako vítězství na všech čtyřech grandslamových turnajích v jednom kalendářním roce. Vzhledem k tomu, jak fantastická je světová golfová špička, se Grand Slam jeví jako příliš ambiciózní cíl.

Nejblíže k tomu měl doposud Tiger Woods, který vyhrál všechny čtyři grandslamové turnaje, avšak během dvou let v letech 2001 až 2002. V této konfiguraci se zisk těchto čtyř titulů označuje jako “kariérní” grandslam. Blízko k tomuto úspěchu má i nejlepší evropský golfista Rory McIlroy, i když Grand Slam je stále mimo jeho dosah.

vitezove grand slamu vyhral nekdy jeden golfista vsechny ctyri turnaje

K úspěchu v golfu přispívá celá řada faktorů. V první řadě je to dovednost hráče, jeho talent, pracovní nasazení a příprava na hru. Nesmírně důležitou roli hraje také golfové vybavení, především golfové hole. Hráč si s sebou na golfové hřiště může vzít sadu čtrnácti holí, od driveru po putter. Nejvýznamnější světové golfové značky vydávají stále technologicky vyspělejší golfové vybavení, ať už jde o hole, míčky, golfové bagy, vozíky nebo řadu doplňků, které usnadňují pohodlný pohyb po hřišti. I tyto detaily mají vliv na výkon hráčů, ale nic nenahradí talent a dovednosti.

tiger woods the masters vítězství

Masters – kde se hraje první grandslamový turnaj sezóny

Mnoho začínajících hráčů si položilo otázku – co je to turnaj Masters? No, prvním grandslamovým turnajem je The Masters Tournament, který tradičně začíná první týden v dubnu jako úvodní událost dosavadní sezóny. Jedná se o významnou golfovou událost. Kde se koná golfový turnaj Masters? Místo konání turnaje Masters je pevně dané, vždy se koná v golfovém klubu Augusta National ve státě Georgia ve Spojených státech, kde je k dispozici 18jamkové golfové hřiště. Klub je rozhodně elitní, vstup do něj je možný pouze na zvláštní pozvání a přidružené golfové hřiště se v roce 2009 umístilo nejvýše v žebříčku 100 nejlepších amerických hřišť časopisu Golf Digest. Augusta National Golf Club hostí turnaj Masters od roku 1934.

Prvním vítězem tohoto turnaje se však stal Horton Smith, zatímco nejčastějším vítězem v historii byla golfová legenda Jack Nicklaus. Vítěz turnaje The Master obdrží zelené sako, které je znakem této akce a jakýmsi symbolem příslušnosti ke klubu. Rok po vítězství vrátí vítěz pohár klubu, který jej předá do rukou dalšího vítěze. Turnaj Masters je golf na nejvyšší úrovni. Ceny jsou také velmi vysoké. V roce 2020 si vítěz Dustin Johnson vydělal za vítězství dva miliony dolarů. Také další dvě místa byla bohatě zaplacena, bagatelní částka přesáhla jeden milion dolarů.

masters kde se hraje první grandslamový turnaj sezóny

PGA Championship – mistrovství profesionálních golfistů

Dalším turnajem Grand Slamu je PGA Championship, známý také jako U.S. PGA. PGA Championship Golf organizuje Americká asociace profesionálních golfistů (Professional Golfers Association of America), což je také důvodem jeho názvu. První turnaj tohoto druhu se konal v Siwanoy Country Clubu v Bronxville ve státě New York. Odehrál se na začátku 20. století, přesněji v roce 1916, kdy golfové turnaje vypadaly trochu jinak než dnes, už jen z hlediska cen, které byly tehdy mnohem nižší. Prvním šampionem U.S. PGA byl Jim Barnes, ale jako vítěz se připomíná Benny Anster, který v letech 1920 až 1922 vyhrál třikrát v řadě. U.S. PGA, která se pyšní titulem elitního turnaje, se mohou zúčastnit pouze profesionální hráči, kteří splňují řadu specifických kritérií. Symbolem PGA Championship je sice trofej, kterou věnoval Rodman Wanamaker, ale vítězství má mnohem více výhod. Vítěz má doživotně zaručen vstup na PGA Championship a na dalších pět let vstup na zbývající tři turnaje Grand Slamu. Tiger Woods vyhrál PGA Championship čtyřikrát, Jack Nicklaus a Walter Hagen pětkrát.

U.S. Open – boj o titul golfového šampiona Spojených Států

U.S. Open, United States Open Championship, je považován za nejtěžší golfový turnaj na světě a zároveň za nejlépe placený. Je to dáno především speciální přípravou hřišť pro tento turnaj. Pořadatelé to soutěžícím neusnadňují. Přibývají překážky, fairwaye jsou úzké, klikaté a nacházejí se uprostřed zvlněného terénu. Jedním slovem, je toho hodně, s čím se musíte potýkat. Vyhrát mohou pouze hráči, kteří zahrají své jamky pod par, tedy pod očekávaný počet úderů na dané jamce.

První US Open se konalo v Newport Country Clubu v roce 1885 a prvním vítězem se stal anglický golfista Horace Rawling. Na rozdíl od turnaje Masters, na který potřebujete speciální pozvánku, je U.S. Open Golf – jak už název napovídá – otevřený turnaj. K účasti stačí mít hendikep 1,5 a absolvovat vícestupňovou kvalifikaci.

u.s. open boj o titul golfového šampiona spojených států

The Open – jediný golfový turnaj Grand Slamu v Evropě

Grandslamové turnaje nejsou jen americké hry. The Open, známý také jako British Open nebo The Open Championship, je jediným grandslamovým turnajem, který se nekoná ve Spojených státech. Turnaj se koná v Evropě, konkrétně v kolébce golfu, na Britských ostrovech. The Open je nejstarší a také nejprestižnější golfový turnaj. Zatímco Grand Slam je převážně americký, The Open má britský nádech. Turnaj se hraje na linksových hřištích, která jsou z hlediska podmínek pro hráče poměrně drsná. První The Open se konalo v roce 1860 a prvním vítězem se stal Wille Park starší. Pokud jde o ceny The Open, první byla přesně 25 liber, zatímco dnes jsou částky nesrovnatelně vyšší. Kromě vyznamenání je velkou prestiží i titul The Champion Golfer of The Year. Vítěz získá mistrovskou trofej zvanou Claret Jug. British Open je proslulý náročnými hřišti a povětrnostními podmínkami, často se hraje za silného větru, deště a chladu.

the open jediný golfový turnaj grand slamu v evropě

Masters.com
Theopen.com
Usopen.org
Pgachampionship.com

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.