Golfové trendy

První tři kroky jak začít s golfem – protože každý šampion byl kdysi dítětem!

prvni tri kroky jak zacit s golfem protoze kazdy sampion byl kdysi ditetem 1

Praxe dělá mistra – toto je známá fráze a je zcela pravdivá. Nikdo se šampionem nenarodí a každý šampion byl kdysi začátečníkem. Co dělat na úplném začátku, jak začít? Na tuto otázku by si měly odpovědět osoby, které své dobrodružství s golfem právě nyní začínají Prvních pár kroků v golfu zahrnuje seznámení se s pravidly hry, předpisy, golfovou etiketou, absolvováním lekcí hry a obstaráním si základního vybavení. Golf měl dlouhou dobu pověst sportu pro bohaté, což je v současné době již minulostí. Golf je sportem pro každého a není vůbec nutné utrácet spoustu peněz abyste mohli začít hrát. Jak tedy s hrou začít?

Jak začít hrát golf?

Golfové lekce jsou nabízeny téměř na každém golfovém hřišti. Když se o tento sport začneme zajímat a položíme si otázku „jak začít s golfem?“, tyto golfové lekce budou odpovědí. Nezbytné je se naučit základy – správné držení golfové hole, správnou techniku švihu, seznámit se s pravidly hry a golfovou etiketou. Jak u každé nové aktivity, tak i golfu se musíme seznámit s jeho problematikou. Na golfovém hřišti je vyžadováno vhodné oblečení, takže než nás napadne přijít tam v tričku a teplácích, stojí za to si přečíst něco o golfové teorii. Golfista by si měl obléct tričko s límečkem, kalhoty s opaskem a golfové boty. Vhodná bude také kšiltovka a golfová rukavice. Posledním bodem bude vybavení. Můžeme si zakoupit vlastní, můžeme si půjčit golfové hole nebo golfový vozík např. na driving range.

jak zacit hrat golf

Kde začít hrát golf?

Na golfových lekcích se seznámíme se strukturou golfového hřiště jak i s pravidly, které na něm platí. Zmíněný driving range je golfovým odpalištěm, a právě na tomto místě začíná své golfové dobrodružství většina golfistů. Učíme se tam úplné základy a zároveň ten nejzákladnější pohyb, čili úder golfovou holí do golfového míčku. Trenér se bude zcela jistě věnovat tomu, co v námi prováděných pohybech vyžaduje zlepšení a povede nás ke zlepšení švihu, čili toho nejdůležitějšího golfového pohybu. Než se tak stane, jistě nám v hlavě vyvstane otázka „kde hrát golf?”. Nejjednodušší je vybrat si nejbližší golfové hřiště, jelikož hustota hřišť není velká tak, abychom si mohli vybrat. Čím větší město, tím zcela jistě větší možnosti výběru. Jako v každém odvětví je také dobré řídit se osvědčenými doporučeními. Místa s dobrou pověstí jistě splní naše očekávání. Další otázkou je, na která golfová hřiště jako začátečníci vůbec budete vpuštěni. Dokladem opravňujícím k využívání většiny plnohodnotných golfových hřišť v tuzemsku i zahraničí je tzv. Zelená karta. Když začínáme s golfem, ještě tento doklad nemáme a z toho důvodu nás na mistrovské hřiště nepustí, je možný pouze vstup na tzv. golfovou akademii nebo na tréninkové plochy. Z toho důvodu se vyplatí zapsat na golfové lekce, kde nás naučí hrát na tréninkových plochách určených pro hráče bez zelené karty.

Amatéři začínají na driving range, kde se učí golfový švih a dlouhé údery. Dalšími místy určenými pro výuku golfové hry je putting green a chipping area, kde se golfisté učí zakončovací údery. Patování, čili údery putterem, to jsou údery, které vedou po zemi a mají za cíl nasměrovat míček přímo do jamky. Zároveň se jedná o nepostradatelnou dovednost, kterou by měl mít každý golfista. Každopádně je třeba mít na paměti, že veškerá zábava je ve hře jako celku a spoustu se naučíme metodou pokus-omyl během hry. Odborníci zdůrazňují, že přehnaný trénink se v určitém okamžiku začíná míjet s cílem a může mladého golfistu odradit. Trenér by měl tento moment vycítit a určit, kdy je dobré vyjít na golfové hřiště a s další výukou pokračovat tam.

kde zacit hrat golf

Co si vzít sebou na první golfovou hodinu?

Během domlouvání s trenérem první golfové lekce se vyplatí s ním probrat také to, co bychom si měli sebou vzít. Na různých kurzech a u různých trenérů to může vypadat rozdílně. Golfová lekce z velké části probíhá tak, že se provádí různé opakované údery golfovou holí, což znamená, že na rozdíl od všelijakých luxusních golfových doplňků, které nutně nepotřebujeme, hole a míčky jsou nezbytné. Pokud již golfové vybavení máte, určitě ho na golfovou lekci sebou vezměte. Nicméně pokud vlastní golfové vybavení ještě nemáte, nezoufejte, na golfových kurzech je možné si ho většinou zapůjčit. Samozřejmě není na škodu vzít si s sebou láhev vody a obléknout se v souladu s dress codem platným na golfovém hřišti.

Při hledání odpovědi na to, co vše by si měl na golf vzít pravidelně hrající hráč, najdete celkem obsáhlý seznam věcí, Samozřejmě seznam obsahuje to nejvíce podstatné, čili golfové hole a golfové míčky. Kompletní sada golfových holí obsahuje 14 holí, takže budeme potřebovat golfový bag. Dobré vědět, co by se mělo nacházet v golfovém bagu. Volba samotného golfového bagu není jednoznačná – na výběr máme bag s nožičkami (stand bag), bag na golfový vozík (cart bag) nebo také profesionální turnajové bagy (staff bags) . Často se ukáže, že náš přeplněný vybavením golfový bag je velký a těžký a my stojíme před dalším výdajem, kterým je nákup golfového vozíku a zároveň dilematem, zdali pořídit elektrický nebo manuální vozík. Navíc občas sebou nosíme další pro hru užitečné příslušenství. Jak vidíte, je toho spousta, ale jsou to věci, které jsou užitečné při pravidelné golfové hře a nemusíte si nimi zatěžovat hlavu už na první golfové lekci. Stačí ochota a nadšení.

Podívejte se také: Golfový vozík elektrický nebo ruční – jaký vybrat?

Jak se připravit na první golfovou lekci?

Jak se připravit na první golfovou lekci?

Ve skutečnosti není před první lekcí golfu nutná žádná speciální příprava. Domluvíme se se soukromým trenérem nebo se zapíšeme na skupinový kurz a jediné, co bychom měli udělat je dostavit se na místo setkání včas. Je to dobrý zvyk, zvláště ve vztahu k této sportovní disciplíně. Jedním z pravidel golfové etikety je dochvilnost a vždy bychom se proto měli dostavit ke hře včas. Trenér přizpůsobí úroveň lekce úrovni účastníků, tudíž se nemusíte obávat svých dovedností i v případě, že žádné zatím nemáte. Trenér si je vědom, že se jedná o začátečníky, čemuž přizpůsobí úroveň. Často trenér zajišťuje i golfové hole a golfové míčky, takže nemusíte mít sebou žádné vybavení, ale tyto záležitosti je dobré si dohodnout předem telefonicky. Účelem golfových lekcí je předat nám všechny znalosti, které potřebujeme, abychom byli dobře připraveni na naši první hru a „velkém“ hřišti.

jak se pripravit na prvni golfovou lekci 1

Kolik stojí první lekce golfu?

Pokud se jedná o golf, cenové rozpětí je velmi široké téměř ve všech aspektech tohoto sportu. Ať už se jedná o sportovní vybavení, golfové oblečení, příslušenství nebo golfové lekce. za golf můžeme utratit relativně málo nebo také opravdu hodně. Jedna lekce golfu v délce 45 až 60 minut stojí v řádu několika stovek až 2000 korun. Cenový rozdíl je tedy markantní. Cena záleží od trenéra a golfového klubu, který si zvolíme. Dražší jsou individuální lekce, levnější jsou skupinové. Další výdaj, který musíme vynaložit, to je vstup na driving range, který je v cenovém rozsahu 50 – 300 Kč, ale v ceně jsou většinou míčky a zapůjčení golfové hole. Co se týče putting greenu a chipping greenu, pronájem hole do těchto zón stojí necelých 100 korun, využití těchto ploch golfového hřiště pak několik set korun. Nejedná se tedy o vysoké částky, ale když je sečteme, může se jednak o částku celkem vysokou. Vstup na 9ti jamkové golfové hřiště nás bude stát v rozsahu od 200 do 1000 korun.

O golfu koluje již dlouho dobu spoustu mýtů včetně domněnky, že golf je sportem pro bohaté nebo podnikatele. Není to pravda, stejně jako názor, že tento sport je nudný, nevyžaduje fyzickou kondici a je určen seniorům. O všech mylných představách se můžete přesvědčit osobně na golfovém hřišti. Ceny golfového vybavení a doplňků závisí na mnoha proměnných, např. jakou značku zvolíme, jak technologicky vyspělé modely zvolíme atd.

kolik stoji prvni lekce golfu

V jakém věku je nejlepší s golfem začít?

Výhodou golfu oproti jiným sportům je, že se dá hrát téměř celý život – od raného dětství až po stáří. V podstatě neexistuje žádná věková hranice, kdy začít hrát. S golfem mohou začít děti již ve věku 3-4 let. Za zmínku stojí, že jeden z nejvýznamnějších představitelů golfového světa, slavný Tiger Woods, začal hrát již ve 2 letech. Golf je sportem, který vyžaduje, aby hráč měl neuvěřitelnou koordinaci těla, zejména v linii oko-ruka. Propracovaný švih musí ladit s přesným zamířením, aby byl úder povedený. Čím dříve se naučí hráč tyto vlastnosti koordinovat, tím lepší výsledky dosáhne. Golf je všeobecně rozvojový sport a golfové cvičení má na děti velmi pozitivní vliv a přispívá k jejich celkové kondici.

Pohyb a sportovní dovednosti jsou jedna věc, druhá věc je, specifická golfová etiketa. Především se jedná poctivost – golf je sport založený na poctivosti a tato vlastnost je už pro ty nejmenší golfisty významnou hodnotou. Pravidla fair play, respekt k ostatním hráčům, respekt k pravidlům a dochvilnost jsou vlastnostmi, které sportovce formují.

Pokud přemýšlíte nad tím v jakém věku je nejlepší s golfem začít, odpověď zní – v každém. Začít je možné v opravdu každém věku, ať už se jedná o malé děti, nebo o starší osoby, golf je disciplína, která nám dá hodně dobrého a proto můžeme bez obav začít s lekcemi golfu.

v jakem veku je nejlepsi s golfem zacit

Co je v golfu nejtěžší pro začínající hráče?

Pro začínající golfisty je nejtěžší zvládnout koordinační pohyby vlastního těla. Při sledování golfu můžeme nabýt mylný dojem, že je tento sport jednoduchý a nekomplikovaný. A jak to tak v životě často bývá, je teorie snazší než samotná praxe. V golfu je velmi důležitá technika, která od hráče vyžaduje koordinaci a synchronizaci různých částí těla zároveň. Právě tento aspekt hry je pro začátečníky často nejtěžší.

Golfové tréninky zcela jistě pomůžou všem začátečníkům tyto těžkosti zvládnout. Tréninky zahrnují několik jednoduchých cviků, které pomáhají zvýšit mobilitu středu těla a spodní části zad golfisty, zlepšují hybnost páteře v hrudní oblasti a zlepšují rotaci těla během golfového švihu. Trénink golfisty umožňuje také zvýšit přenos energie z těla golfisty do golfové hole a zvýšit stabilitu během švihu. Jsou to nesmírně důležité aspekty hry, které díky jednoduchým cvikům můžeme zlepšit, čímž si usnadníme a zpříjemníme hru.

 

Kdo využívá golfové lekce?

Golfové lekce jsou určeny především začátečníkům, kteří se chtějí naučit základní dovednosti související s tímto sportem, naučit se švih, údery a pravidla hry. Také jsou určeny osobám, které chtějí získat Zelenou kartu. V tomto případě se jedná přímo o kurz zaměřený na získání Zelené karty. Čím je Zelená karta a k čemu je užitečná? Zelená karta Vás opravňuje ke vstupu na většinu golfových hřišť v ČR i v zahraničí a také Vám umožňuje účastnit se turnajů pro začátečníky. Navíc je Zelená karta jakousi propustkou pro členství v golfovém klubu a poté pro získání handicapové karty. Handicapová karta České golfové asociace je určená osobám s handicapem 54 a nižším a opravňuje k účasti na golfových turnajích, kde je vyžadován oficiální handicap, např. na mistrovských turnajích. Jak vidíte, lekce golfu nám umožňují nejen naučit se základy hry, ale také udělat první krůčky na cestě ke golfovým turnajům.

Suma sumárum – první kroky golfisty začátečníka, by měly směřovat na golfové hodiny. Hráč by se měl vybavit vhodným oblečením a následně golfovým vybavením. To vše bude totiž pro golf potřebovat. Ostatní přijde se zkušenostmi.

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.