Golfové trendy

Rory McIlroy – historie světové golfové hvězdy

team taylor made

Ir Rory McIlroy je jednou z nejznámějších osobností ve světě golfu. Vynikající hráč, vášnivý, profesionální a bezkonkurenční mistr této sportovní disciplíny. V branži je znám také pod přezdívkou „Rors“. Patří k velké trojce, vedle Tigera Woodse a Jacka Nicklause, kterým se podařilo před 25 lety získat čtyři nejdůležitější tituly v tomto sportu. To je neuvěřitelný výkon. V roce 2011 Rory velkolepě vyhrál US Open a následující rok bylo mistrovství PGA Championship jeho. V roce 2014 získal dokonce dva tituly – v Open Championship a PGA Championship. Ve světovém golfovém žebříčku bylo jméno Rory McIlroy na prvním místě více než 100 dnů. Jedná se o řadu obrovských úspěchů. Odkud se ten úspěch vzal? Především z talentu, vášně a přímo posedlosti golfem už od mala. Pomohla také podpora nejbližších a Roryho houževnatost v cestě za cílem. Krok po kroku, vítězství za vítězstvím.

rory mcllroy ryder cup

Úspěch zrozený z talentu a vášně, čili dětství Roryho McIlroye

Rory se narodil 4. května 1989 v Hollywoodu v hrabství Down v Severním Irsku jako jediné dítě Rosie McDonaldové a golfisty Gerryho McIlroye. Právě díky svému otci, vášnivému golfistovi, mladý McIlroy pocítil zálibu do tohoto sportu. Od nejmladších let běhal s plastovou golfovou holí a následoval otcovy údery. Golf obklopoval Roryho ze všech možných stran. Dokonce jeho oblíbeným filmem v dětství byl dokument o golfové technice natočený Nickem Faldo,

V souladu s rodinnou tradicí McIlroyů, když dostal od svého otce Rory svou první golfovou hůl, večer téhož dne ji měl správně uchopit a následně s ní měl spát a celou noc ji nepouštět z rukou, až do úplného rána. Pokud měl tento rituál přinést štěstí a úspěch v golfu, tak Rorymu přinesl opravdu obrovský. Důležitým rozhodnutím Gerryho McIlroye bylo požádat Michaela Bannona, profesionálního hráče Holywoodského golfového klubu, aby nasměroval Roryho zájem o golf tím správným směrem.  Tento krok nebyl tehdy učiněn k tomu, aby z chlapce udělat hvězdu světového formátu, ale mělo mu to pouze pomoct rozvíjet jeho hobby.  Rory obdržel od Michaela řadu rad a doporučení, které vedly k úspěchu. Nejednalo se ale o jednorázovou instruktáž, když Michael Bannon do dnešního dne je trenérem a zároveň mentorem Roryho McIlroye. Golfista mu vděčí za vyšperkování jeho neobvykle plynulého, a ověnčeného slávou, švihu.

Rory McIlroy neukrývá vděčnost svým rodičům, kteří ho ze všech sil podporovali při plnění svých snů. Oba si přibrali práci navíc, aby mohli financovat synovu vášeň, která se postupem času proměnila v lukrativní profesi. Rory vydělal miliony dolarů zařazením se mezi nejlepší světové hráče golfu. Podobně jako jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších golfistů Tiger Woods.

detstvi rory mcilroy

Kariéra Roryho McIlroye – cesta od amatéra na samotný vrchol

Kariéra Roryho McIlroye začala velmi brzy, a to v době, kdy měl pouhých sedm let. Tehdy se připojil ke Golfovému klubu v rodinném Hollywoodu a stal se jeho nejmladším členem. Byl to první, důležitý krok. Už v tak mladém věku objevil Rory vášeň pro tuto sportovní disciplínu, která se postupem času přerodila v něco ještě většího. Prvním významným mezinárodním vítězstvím Roryho McIlroye bylo vítězství na Mistrovství světa v kategorii 9-10 let v Doral Golf Resort & Spa v Miami na Floridě

V roce 2004 v Ohio byl Rory členem vítězného týmu Junior Ryder Cup. V roce 2005 McIlroy vyhrál West of Ireland Open Amateur Championship a Irish Amateur Close Championship – dva prestižní turnaje a stal se zároveň jejich nejmladším vítězem. O rok později vyhrál na European Amateur v Biella Golf Club v Itálii a následně reprezentoval svou zemi na amatérských mistrovstvích světa týmů Eisenhower Trophy. Reprezentoval také Velkou Británii. Rory se stále posouval dál a byl v tom opravdu dobrý. V roce 2007 získal stříbrnou medaili za nejnižší amatérský výsledek na Open Championship. V tom stejném roce, na konci své amatérské kariéry, se dostal na vrchol světového žebříčku amatérských golfistů – World Amateur Golf Rankings, a také se objevil na Poháru Walkera v rodinném Royal County Down. Byl nejmladším golfistou, který získal svou kartu European Tour. A tak začala profesionální kariéra Roryho McIlroye.

První profesionální titul získal Rory McIlroy v roce 2009 na turnaji Omega Dubai Desert Classic.  V dalším roce se mu podařilo vyhrát na PGE Tour v Quail Hollow. Rok co rok přicházely další a další úspěchy, v roce 2011 Rory vyhrál US Open v Congressional Country Club v Maryland. Bylo to jeho do té doby nejdůležitější vítězství a přitáhlo to pozornost jeho směrem celého golfového světa. Navíc díky nejnižšímu celkovému skóre v historii turnaje (pod 16 bodů) a výhře 8 střelami, vytvořil Rory nový rekord na US Open. Začalo zlaté období McIlroye. V dalším roce vyhrál Rory PGA Championship na Kiawah Island v Jížní Karolíně. Další dvě mistrovství přišla v roce 2014. Jméno Rory McIlroy se stalo jedním z nejdůležitějších jmen ve světě golfu a zůstává jím dodnes. 

V současné době je golfista spojený se značkou TaylorMade Golf.

Golfové hole TaylorMade a golfové míčky TaylorMade mu slouží během tréninků i na golfovém hřišti.

Po tomto velkolepém období, kdy se tomuto tak mladému golfistovi podařilo vyhrát čtyři pozoruhodná mistrovství, se zdálo, že Rory potřebuje přestávku. Na okamžik nešel svým životem jako bouře, ale zpomalil, ale pouze dočasně. V roce 2015 došlo dokonce ke kontroverznímu incidentu, kdy Rory během mistrovství WGC-Cadillac trefil nepřesně míček, který skončil ve vodě. Ihned potom se k míčku připojila i golfová hůl, kterou Rory frustrovaně odhodil, za což se později omluvil.

Rory se však v roce 2019 vrátil do své dávné formy a to ve velkém stylu, když vyhrál mistrovství PGE Tour, tzv. FedEx Cup. Byla to lukrativní výhra v hodnotě 15 miliónů dolarů, mimochodem největší výhra v dějinách golfu. Po tomto vítězství byl Rory McIlroy vybrán hráčem roku PGA Tour 2018-19. Potřetí ve své kariéře získal cenu Jacka Nicolausa. V květnu roku 2021 vyhrál Rory McIlroy mistrovství Wells Fargo v Jižní Karolíně v klubu Quail Hollow v Charlotte. Jednalo se o 19. Roryho vítězství v PGA Tour a nic nenasvědčuje tomu, že by McIlroy měl usnout na vavřínech.

taylor made rory mcilroy

Rodina a soukromý život McIlroye

Roryho zálibou není jen golf, je také fanouškem Ulster Rugby a Manchester United. Je také velkým fanouškem národního týmu Severního Irska. Zajímavostí je, že ve volných chvílích hrává také fotbal, který je také jeho oblíbeným sportem. Rory je ambasadorem UNICEF Ireland, a také ambasadorem PGA Junior League Golf.

Co se týče jeho soukromí, má Rory za sebou dva nepodařené vztahy a třetí vztah, který završil manželským svazkem. První Roryho přítelkyně – Holly Sweeney – byla jeho náctiletou láskou. Vyrůstali společně v County Down a s časem se stali partnery. Jak ukázal život, nebyli si navzájem souzeni, protože vztah skončil v roce 2011, ale Holly a Rory i přesto zůstali přáteli. Další vztah, tentokrát s dánskou tenistkou Caroline Wozniacki se jevil velmi nadějně. Pár byl nerozlučný, dokonce se zasnoubili na Silvestra v roce 2013. Teprve po rozeslání svatebních pozvánek si Rory uvědomil, že na manželství není připravený. Poslední vztah s Ericou Stoll se ukázal jako konečně ten pravý. V roce 2017 svůj vztah zpečetili svatbou a nedlouho po ní se jim narodila dcera Poppy Kennedy.

Podle seznamu Forbes nejlépe vydělávajících sportovců na světě v roce 2017 se Rory umístil na šestém místě. Popularita Roryho v golfovém světě je obrovská. Sociální média golfisty mají několik miliónů věrných fanoušků. Není se čemu divit. Obrovský talent, velká vášeň, spousta práce a úspěchy, které na to navázaly, se staly trvalou součástí dějin golfu.

Zdroj fotografie:
rorymcilroy.com
taylormadegolf.eu

Zpět na seznam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.