Golfové hole

Woody Titleist TSi – recenze nové řady golfových holí

Golfové hole Titleist TSi

Woody Titleist TSi 

Nejnovější model woodu od Titleistu měl svoji premiéru v říjnu. Rozhodl jsem se napsat recenzi až teď, abych měl přehled a shromáždil údaje z několika desítek fittingů, které jsem od té doby dokázal uskutečnit. Díky tomu mohu s jistotou říct, že tato recenze a hodnocení budou podloženy solidními údaji a porovnáním s ostatními modely golfových holí, které jsou neustále k dispozici v nabídce našeho fittingového centra. Pojďte si to tedy přečíst 😊

golfové hole titleist tsi

Další model v rodině Titleistu nebo průlom?

V posledních letech jsme si v segmentu golfových holí zvykli na zcela jasné průlomy – zejména pokud jde o „marketing“, ale řada technologií (jako Jailbreak od Callawaye nebo Twist Face od Taylora) zůstala inspirací pro konstrukci driverů špičkových značek.

Společnost Titleist si svoje věrné fanoušky navykla, že drivery obvykle nenabízí velkou revoluci – jsou solidní, ale woody nebyly v posledním desetiletí hlavním zaměřením tohoto výrobce. Situace se změnila už u předchozího modelu – řady TS (z anglického „Titleist Speed“), která z hlediska výkonu rozhodně dohnala ty nejlepší. Nový model TSi již bude určovat trendy těm nejlepším na příští rok nebo dva – tím jsem si naprosto jist. Svědčí o tom vynikající výkon – mohu směle říct, že na konci sezóny golfové hole od Titleistu (drivery a woody) „utekly“ konkurenci (tak moc, jak si může v dnešní době amatér všimnout rozdílu vzdálenosti, která je menší než 5 %). O výhodách a nevýhodách nových golfových holí Titleist napíšu více níže. Avšak důležitým určujícím činitelem kvality nového modelu, který vstupuje na trh, je to, kolik světových lídrů si jej strčí do bagu (a nemyslím tím smluvní hráče, kteří to dělají z povinnosti). Svoje drivery za nové Titleisty vyměnili například Tommy Fleetwood a Matthew Fitzpatrick – což dokazuje, že za novým modelem stojí solidní technologie a parametry, které mají skutečný dopad na jejich hru. 

Klasická konstrukce – moderní technologie v golfových holích     

Další věc, kterou lze říct o woodech Titleist, je, že … jsou vždycky černé a vždycky vypadají klasicky. A to se nemění – tady Titleist své fanoušky nezklamal, protože nové hlavy jsou zosobněním klasiky. Zejména klasický tvar driveru TSi3, u kterého mě, když jsem ho viděl poprvé na živo, napadlo „kurník, vypadá jako driver z před 10 let“ – ale to je jen pozitivum, protože většina z nás už má dost divných hranatých driverů nebo příliš velkých hlav, které vůbec neinspirují k větší míře odpuštění.

Titleist TSi2 driver golfova hul
Titleist TSi3 driver golfova hul

Hlava TSi2 to je zase mírně modernější vzhled, ale v rámci normy. Shora je trochu objemově větší a trochu delší ve vztahu k mírně kompaktnější a kratší TSi3. Obě hlavy mají ze shora „úspornou“ (eufemismus) vizuální stránku – řeknu Vám to narovinu: jsou jednoduše černé s minimalistickou středovou značkou na tváři (face) pro snazší míření a postavení se k míčku.

Titleist TSi2 golfova hul top
Titleist TSi3 driver golfova hul top

Zajímavé je, že trojúhelník u TSi2 je mnohem větší než pouze značka TSi3 u tohoto modelu – výrobce pravděpodobně předpokládal, že o něco lepší golfisté (pro které je targetem podle Titleistu právě řada TSi3) nepotřebují tolik pomoci při trefování jako uživatelé TSi2 😊 

Oba modely však používají klasický tvar driveru. Díky tomu se liší od mírně křiklavých (o vkusech se samozřejmě nediskutuje, takže nebudu jmenovat) modelů od jiných výrobců, kde počet nápaditých barevných přechodů, které mají „usnadnit“ nastavení, snížit odrazy atd. atd. je značně přehnané. Co je velmi důležité – technologické úspěchy v nových hlavách byly velmi pečlivě ukryty v klasické hlavě, díky tomu vůbec neodvádějí pozornost – a přesto mají drivery TSi něco, co podvědomě říká, že jde o technologicky špičkovou výbavu.

Dvě hlavy – dvě zcela různé konstrukce golfových holí

Lze říct, že i přes podobný název jsou modely TSi2 a TSi3 dva zcela odlišné drivery. V prvním případě bylo hlavním cílem designérů maximalizovat míru odpuštění. Toho bylo dosaženo o něco větší (pouze vizuálně) hlavou s větším profilem při pohledu shora.

Především však bylo použito závaží v zadní části hlavy (závaží lze nahradit lehčími nebo těžšími, ale nejsou součástí sady a je nutné je zakoupit samostatně). Hlava byla (stejně jako v modelu TS2) zbavena možnosti změny rovnováhy draw / fade – což však bylo záměrné, protože tato řada golfových holí Titleistu je zaměřena na golfisty, kteří chtějí hrát jednoduše a opakovatelně. 

Titleist TSi3 driver

Model TSi3 byl vybaven technologicky vyspělejší lištou, kterou však výrobce velmi efektivně namontoval do korpusu zadní části hlavy. Efekt je podobný jako u modelu TSi2 (čili je také gro hmotnosti umístěno v zadní straně hole, což nemá negativní dopad na snížení poměru setrvačnosti a nedělá z modelu TSi3 mnohem obtížnější s menší mírou odpuštění). Další výhodou tohoto řešení je možnost zvolit jedno z pěti nastavení malého závaží, které drží právě ta lišta. Díky tomu máme možnost skutečného vlivu na let míčku – a moje testování ukazuje, že se jedná o docela viditelný vliv, díky kterému se může tvář zavírat o 2-3 stupně ve srovnání s opačným nastavením. To je rozdíl mezi fade a přímým zásahem (za předpokladu stejné dráhy odpalu, v normálních mezích). Pro mě osobně to závažíčko, které drží lišta, vyvolává dojem, že je strašně masivní (což ve mě podvědomě vytváří dojem, že váží „tunu“ a odhodí míček kilometr do vzduchu) – ve skutečnosti se však jedná o velmi lehkou a odolnou slitinu, která takový dopad na let golfového míčku nahoru nebo na pocit úderu nemá.

Nastavení pomocí adaptéru

Tady neexistuje žádná revoluce – Titleist použil svůj osvědčený systém s 16 nastaveními, poskytujícími možnost (téměř) nezávislého polohování loftu a lie angle hole (což znamená o něco více uzavřená nebo otevřená tvář driveru v okamžiku nárazu). To je, podle mého názoru z fitterské strany a optimalizace golfových holí, jeden ze dvou nejlepších systémů dostupných na trhu a doposud ještě nikdo v této záležitosti nepřišel s něčím praktičtějším – takže je přirozené, že výrobce použil toto řešení i ve svých nových woodech. Klasická matrice s 16 nastaveními zůstává beze změn. 

Surefit-hosel
Titleist chart adapter

Výběr shaftů

Podle mého soukromého žebříčku, v uplynulém desetiletí Titleist zůstal jednou z mála značek, které u shaftů nepoužívaly přístup,”made for Titleist”. Stručně řečeno, výrobce ke svým golfovým holím připevnil skladové shafty předních výrobců – a ne „ekonomičtější“ verze, které jen hezky vypadaly, ale pod vrstvou nátěru, schovávaly horší výkony a především stabilitu (opět proto, že v našich obchodech nabízíme všechny přední značky – nebudu zmiňovat ty „jiné“ jménem), ​​ale ti z Vás, kteří se mnou měli tu čest během fittingu, vědí, z čím se rýmuje fráze „made for……“ 😊 

Navíc podle mého názoru byla do nového modelu přidána zdánlivě triviální věc, kterou lze zcela lhostejně přejít – ale pro mnohé z Vás je z hlediska výkonu pekelně důležitá. SHAFTY PREMIUM VE STANDARDU (možná – téměř ve standardu, ale o tom více za chvíli).

Kromě toho, že Titleist mnoho let používal velmi kvalitní shafty – letos díky spolupráci s jedním z předních výrobců shaftů (americkou společností Graphite Design, která má nejvíce uživatelů mezi hráči PGA Tour v shaftech pro woody) nabídl skutečnou revoluci. Namísto příplatku v řádu 10000 Kč za shafty prémiové třídy – máme za tři přední modely Graphite Design příplatek 5500 Kč. To je pořád hodně a pravděpodobně mimo rozpočet většiny z nás, ale alespoň byla překročena určitá hranice. Z mých fitterských zkušenosti je shaft velmi důležitým prvkem golfové hole, zejména driveru, a hraje rozhodující roli při velmi podobných parametrech hlavy různých výrobců (protože co si budeme lhát – premiéry jiných špičkových hráčů na trhu jsou na začátku roku 2021 před námi a konkurence určitě bude chtít dohnat hole Titleist). Možnost koupit shafty prémiové třídy o více než 50 % levněji, než dříve, je skvělý dárek – podle mého názoru mnohem lepší než 15 nových technologií, které jsou pěkně pojmenovány a vypadají dobře pouze v marketingových materiálech. Dobré shafty budou mít skutečný dopad na stabilitu a opakovatelnost u Vašich holí.

V našich fittingových centrech nabízíme širokou škálu shaftů Graphite Design (a také dalších předních výrobců jako jsou Accra, Fujikura nebo TrueTemper/ProjectX/HZRDUS), takže kromě toho, že si můžete být při nákupu vybavení jistí nejvyššími parametry – tak navíc u nás můžete takové shafty otestovat. 

Titleist graphite design shafts golfove hole
Shafts titleist tsi golfchampion

Výkon nových golfových holí Titleist

Jak jsem již několikrát zmínil, nové woody nabízí oproti předchozí řadě TS a většině konkurenčních modelů opravdu krok vpřed (stojí za to připomenout, že při psaní tohoto článku vlastně srovnávám hole pro sezónu 2021-2022 s modely 2020 od jiných výrobců – stojí za to proto sledovat neustálý pokrok, kterého je dosahováno při premiérách nových holí). Rychlosti švihu se zvýšil o 1-3 míle za hodinu, ale rychlost míčku (průměrná, ne maximální) až o 4-5 mil, což znamená, že s novými woody lze hrát opravdu na delší vzdálenosti (srovnání TS2 vs TSi2). Záměrně zdůrazňuji, že mám na mysli průměrné, a ne maximální hodnoty, protože pokud jde o maximální výkon, je to kvůli omezením náčiní kladeno na výrobce – v dnešní době jsme se dostali (téměř) ke zdi. Stručně řečeno – od nových driverů nebudeme čekat mnohem větší vzdálenosti, protože to nejméně nebude umožňovat magický koeficient COR. Jediná věc, na které výrobci golfového vybavení pracují, je zvýšení PRŮMĚRNÉ míry odpuštění zásahů mimo střed tváře – tj. hole nemusí odpalovat na větší vzdálenosti, ale naše nedokonalé zásahy budou v průměru delší kvůli větší míře odpuštění (což se jednoduše promítá do menších poklesů rychlosti míče a směru odpalů trefených mimo střed.

Záměrně se tady nerozepisuji o technologiích – protože pro mě to „jak“ výrobce dosahuje větší míry odpuštění má druhořadý význam, za předpokladu, že funguje a nezmění vlastnosti hole (např. nedělá, že je hůl super odpouštějící, ale hrát něco jiného než „Gagarina“ se spinem 3500 rpm je nemožné). Názvy nových technologií tedy nechávám na marketérech – a soustředím se na výkon. S jistotou mohu říct, že v době psaní tohoto článku je řada TSi technologicky vyspělejší než ostatní modely. Proto ještě netrpělivě čekám na premiéry Pingu, Tayloru nebo Callawaye, protože je objektivní pravdou, že dnešní trh je neuvěřitelně vyrovnaný a musel by se stát zázrak (což není nemožné, ale na zázraky nevěřím), že ostatní přední výrobci vybavení v tom závodě zůstali pozadu. O nových „zbraních“, které Vám umožní zasáhnout více fairwayů a dosáhnout o něco delší vzdálenosti se tedy dozvíme v lednu, únoru 2021.

Titleist TSi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *